fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nauka

Przesyłka z prezentami dotarła na orbitę

AFP
Bezzałogowy rosyjski statek kosmiczny dostarczył wczoraj rano na orbitę świeże warzywa i owoce, wodę, tlen, paliwo oraz świąteczne i noworoczne prezenty dla trojga astronautów.
Rzecznik Rosyjskiego Centrum Kontroli Lotów Walerij Lyndin podał, że cumowanie pojazdu transportowego Progress M-62 do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej odbyło się zgodnie z planem. Rosyjski kosmonauta Jurij Malenczenko i amerykańscy astronauci Peggy Whitson oraz Daniel Tani spędzili święta na orbicie.
Załoga stacji kosmicznej będzie świętowała po raz drugi. Według kalendarza obowiązującego w Cerkwi prawosławnej Rosjanie obchodzą święta Bożego Narodzenia 7 stycznia, a podarki otrzymują w dniu Nowego Roku. W przesyłce z Ziemi był też zaległy prezent z okazji 46. urodzin, które kosmonauta Jurij Malenczenko obchodził w ostatnią sobotę.
Według pierwotnego planu Daniel Tani miał powrócić na Ziemię tuż przed świętami Bożego Narodzenia na pokładzie wahadłowca Atlantis, ale jego pobyt przedłużył się z powodu przesunięcia startu promu na styczeń. W dniu planowanego powrotu jego 90-letnia matka zginęła w wypadku samochodowym pod Chicago.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA