fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT przy aucie z zagranicznego oddziału

Polska spółka z o.o. posiada oddział w Niemczech (bilans łączony). Do oddziału niemieckiego kupiliśmy w 2005 r. siedmioosobowego Forda Galaxy w celu dowożenia pracowników na kontrakcie. Po zakończeniu kontraktu, w październiku 2007 r., samochód przekazaliśmy do spółki macierzystej w Polsce. Czy chcąc zarejestrować auto „na polskie numery”, musimy zapłacić polski VAT według stawki 22 proc.?
Tak. Przy rejestracji auta trzeba przedstawić w urzędzie powiatowym zaświadczenie z urzędu skarbowego o uiszczonym podatku VAT albo o braku takiego obowiązku (art. 72 ust. 1 pkt 8 ustawy Prawo o ruchu drogowym). W opisanej sytuacji podatek taki trzeba będzie zapłacić.Spółka prowadzi działalność w Niemczech za pośrednictwem oddziału, który w istocie stanowi jej wydzieloną organizacyjnie część. Zgodnie z obowiązującymi w Niemczech przepisami w zakresie rejestracji dla celów VAT podmiotów zagranicznych rejestrowana jest sama spółka, a nie jej oddział. Przedstawiona przez czytelnika transakcja to przesunięcie własnego towaru z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej na terytorium Polski. Jest to więc wewnątrzwspólnotowe nabycie środka transportu, które jest szczególnym przypadkiem wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT). Takie zdarzenie gospodarcze powoduje powstanie specyficznych, w porównaniu z „normalnym” WNT, obowiązków w zakresie d...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA