fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

Marszand dla Krakowa

W krakowskim Muzeum Narodowym powstanie pierwsza w Polsce galeria zachodniej sztuki współczesnej. Będzie to możliwe dzięki niezwykłemu gestowi Rafała Jabłonki należącego do światowej czołówki marszandów sztuki, właściciela berlińskiej Jablonka Galerie. Zdecydował się on przekazać w depozyt do Krakowa część swojej prywatnej kolekcji.
Jak dowiedziała się „Rz” w piątek, Rafał Jabłonka podpisał w tej sprawie umowę z krakowskim muzeum. – Bardzo się cieszymy. W Polsce nie ma dotychczas stałej wystawy zachodniej sztuki współczesnej – mówi dyrektor Zofia Gołubiew.
Na razie umowę zawarto na 16 miesięcy. – To pierwszy krok, ale myślę o stałej ekspozycji w Krakowie. Jeśli współpraca będzie się dobrze układać, może podaruję muzeum część mojej kolekcji – zapowiada Rafał Jabłonka.W nowej galerii będzie można zobaczyć około 60 prac. Przede wszystkim obrazy Andy’ego Warhola: portrety dziesięciu Żydów XX wieku (m. in. Alberta Einsteina, Sary Bernhardt, Franza Kafki). A także dzieła tak wybitnych żyjących artystów jak Eric Fischl, Miquel Barceló, Francesco Clemente i Andreas Slominski. Otwarcie ekspozycji w drugiej połowie maja.Rafał Jabłonka (55 lat) w Krakowie ukończył politechnikę. Potem wyemigrował do Niemiec. Organizował wystawy, wspomagał polską „Solidarność”. W 1988 r. założył w Kolonii galerię, rok temu przeniósł ją do Berlina. Specjalizuje się we współczesnej sztuce amerykańskiej.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA