fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Budryk strajkuje w Wigilię i święta

PAP
Protest w Ornontowicach. Około 100 górników z kopalni Budryk zamierza spędzić w niej święta. Protestują przeciwko fuzji Budryka z Jastrzębską Spółką Węglową
O fuzji zadecydował ostatecznie w sobotę wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak.
Przygotowania do włączenia samodzielnej kopalni do JSW trwają już od kilkunastu miesięcy. Koncepcję połączenia potwierdziła rządowa strategia dla górnictwa, przyjęta wiosną (zgodnie z nią JSW ma trafić na giełdę, ale po włączeniu Budryka), a przypieczętował ją resort gospodarki. Formalnie kopalnia wejdzie do spółki po Nowym Roku – po wpisaniu zmiany do KRS. Blisko 2,5-tysięczna załoga Budryka fuzji nie chciała – wypowiadała się przeciwko niej m.in. w referendum kilka tygodni temu. Dlatego, że kopalnia samodzielnie funkcjonuje sprawnie (nie ma problemów z wydobyciem, które ma JSW, przynosi zyski, np. w zeszłym roku 5,5 mln zł). Ale przede wszystkim z powodu zarobków.
– Jeśli roczne pensje górników Budryka wzrosną o 10 tys. zł, to na pewno nie będą się sprzeciwiać połączeniu z Jastrzębiem – argumentuje Bogusław Ziętek, szef związku zawodowego Sierpień ’80 (jeden z trzech prowadzących strajk okupacyjny w Ornontowicach). – Mamy teraz terror strajkowy, a w takiej atmosferze nie można rozmawiać – uważa Piotr Bojarski, prezes kopalni, którego strajkujący ponad dobę więzili w środę w gabinecie. – W piątek rozmawialiśmy ze stroną JSW i z sześcioma związkami Budryka, które nie strajkują. Mimo zapowiedzi, że będziemy rozmawiać, gdy protest zostanie zawieszony, rozmawialiśmy. Ale strajkujący w ogóle nie biorą tego pod uwagę – tłumaczy. Z jego oceny wynika, że protestujące związki skupiają ok. 15 proc. załogi, a czynny udział w strajku bierze ok. 100 osób (zdaniem protestujących ponad 400). Zapowiadają, że spędzą w kopalni święta, dołączą do nich rodziny. Zaprosili też prezesa, ten jednak z zaproszenia nie zamierza skorzystać. – Ja zdania na temat rozmów nie zmienię – mówi Bojarski. – Od Nowego Roku załoga Budryka będzie zarabiać średnio o ok. 280 zł więcej. Średnia będzie o ok. 100 zł wyższa niż w Katowickim Holdingu Węglowym i o 300 zł niż w Kompanii Węglowej (tam z powodu zbyt niskich płac strajk generalny na 7 stycznia zapowiada 16 kopalni – red.) – wylicza. – Zakres i jakość pracy naszej załogi się nie zmieni, a podwyżki i tak będą, mnie związkowcy od półtora roku grożą strajkiem, ale przypominam, że wszystkie związki podpisały górniczą strategię, w której znalazło się przyłączenie Budryka do JSW. A tam mowy o zmianach płac nie było – przypomina Bojarski. Na wczorajszej konferencji związkowcy przekonywali, że dyrekcja Budryka odmawia podwyżek, bo wyparowały z niej pieniądze – zdaniem górników kilka milionów złotych. – Tę sprawę bada prokuratura – mówi Bojarski.Kopalnia Budryk strajkuje od tygodnia. Szacuje się, że w tym czasie utraciła ponad 12 mln zł przychodów, co może zagrozić jej tegorocznemu wynikowi finansowemu (po dziesięciu miesiącach odnotowała ponad 50 mln zł zysku).
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA