fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Choinka - rzecz święta

Choinka i pokaz sztucznych ogni w Atenach
AFP
Tradycja choinek sięga XVI wieku. Zwyczaj ubierania drzewka ozdobami z papieru i jabłkami narodził się w francuskiej Alzacji. Wielkim zwolennikiem tego obrzędu był Martin Luter, który zalecał spędzanie świąt w domowym zaciszu - dlatego choinki szybko stały się popularne w protestanckich Niemczech. Dziś mało kto wyobraża sobie Boże Narodzenie bez ustrojonego drzewka. Zobacz naszą "galerię choinek"
W Sofii, stolicy Bułgarii, najjaśniejsza choinka stanęła na placu przed Katedrą Św. Aleksandra Newskiego.
W Nowym Jorku, jak co roku, największe drzewko świąteczne zdobi plac Rockefeller Center - czyli największego w świecie prywatnego kompleksu budynków, placów i ulic. Nieco mniejsza choinka stanęła przed wejściem na Nowojorską Giełdę Papierów Wartościowych. Zdjęcia i kartki świąteczne zdobią choinkę przed Vietnam Veterans Memorial w Waszyngtonie - pomnikiem czczącym pamięć żołnierzy amerykańskich sił zbrojnych, którzy zginęli w czasie wojny wietnamskiej.
Drzewka bożonarodzeniowego nie mogło zabraknąć również w Watykanie. Kolorowa choinka stanęła w sali audiencyjnej Pawła VI. Gigantyczne drzewko świąteczne zafundowały także chińskie władze. Stanęło ono w samym centrum biznesowej dzielnicy Pekinu - CBD. Gorsi nie mogli okazać się prywatni właściciele. Jedną z większych choinek postawiono największym centrum handlowym Hong Kongu. Francuzi też pokazali klasę. Wielka, żywa choinka zdobi wejście do katedry Notre Dame w Paryżu. Równie piękna stanęła przy Placu Kleber w Strasburgu. Najbardziej oryginalną choinkę dostały z kolei żyrafy z zoo w Sydney. Półmetrowe drzewko zdobią jabłka i zabawki. Życzymy smacznego. W Dubaju - choć nie ma śniegu - jest choinka. Właściciele hotelu Al-Arab - jak co roku - zadbali o to, aby goście poczuli iście świąteczny nastrój. Kiedy na największej choince w Atenach zapłonęły światełka, na niebie rozbłysły sztuczne ognie. W jordańskim mieście Fheis, światełka na drzewku świątecznym można było podziwiać już od 13 grudnia. Na choince przy Placu Żłóbka, przed bazyliką Narodzenia w Betlejem, światełka i "Gwiazda Betlejemska" świecą się już od dwóch tygodni. Święty Mikołaj pamięta nawet o tych, którzy święta spędzają z dala od domu i bliskich. Jak co roku - w niemieckim porcie w Hamburgu - Mikołaj rozdaje bożonarodzeniowe drzewka załogom statków wypływających w morze. Bezdyskusyjnie najsłodsza choinka powstała we włoskim mieście Macerata Feltria. Zrobiono ją z 60 kilogramów czekolady. Na tym "przeglądzie choinek" nie mogło zabraknąć polskiego akcentu. Jedno z piękniejszych polskich drzewek świątecznych stanęło na Placu Zamkowym w Warszawie.      
Źródło: ROL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA