fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Biedronka przejmuje sklepy Plusa

Fotorzepa, MW Michał Walczak
Piotr Mazurkiewicz
Potwierdziły się informacje „Rz” – Jeronimo Martins, właściciel sieci Biedronka, kupił sklepy dyskontów Plus w Polsce i Portugalii. Wartość transakcji wyniosła 320 mln euro.
Niemiecka grupa Tengelmann od kilku miesięcy szukała chętnych do odkupienia sieci dyskontów Plus. Firma postanowiła się wycofać z polskiego rynku. Oprócz Jeronimo Martins zakupem zainteresowane były także sieci Tesco i Carrefour.
Umowa została podpisana w nocy z czwartku na piątek. W piątkowym komunikacie Jeronimo Martins ogłosił, że kupił 75 sklepów Plusa w Portugalii oraz 210 w Polsce. Tengelmann nie jest wyjątkiem. Analitycy zgodnie uważają, że należy się spodziewać znacznie więcej podobnych decyzji. PricewaterhouseCoopers szacuje, że do 2010 r. w Polsce z obecnych ok. 20 dużych sieci handlowych zostanie tylko pięć lub sześć.
Piątkowa transakcja jest drugą pod względem wartości w ostatnich latach. Rekord należy do Carrefoura, który w tym roku przejął 200 placówek holenderskiego Aholda. Zapłacił za nie 375 mln euro. Jak podał Jeronimo Martins w komunikacie, grupa przejmuje też 3,65 tys. pracowników Plusa – jej zatrudnienie wzrośnie do 35 tys. osób, z czego ponad 20 tys. w Polsce. – Biedronka umacnia się na pozycji lidera handlu detalicznego, a dzięki tej transakcji będzie w stanie dalej obniżać ceny – mówi Andrzej Faliński, dyrektor generalny Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji. Na przejęcie muszą się jeszcze zgodzić antymonopolowe władze w Portugalii i Polsce. Jeśli nie będą miały zastrzeżeń, transakcja zostanie sfinalizowana do końca połowy przyszłego roku. Przychody Biedronki, która ma już 1031 sklepów, po trzech kwartałach wyniosły ponad 6,3 mld zł. – za cały ubiegły rok było to 6,9 mld zł. Dzięki tej transakcji będzie miała już 1241 placówek w naszym kraju. W ciągu dwóch najbliższych dwóch lat chce dodatkowo otwierać w Polsce po 120 sklepów rocznie. Dla porównania, przychody dyskontów Plusa w Polsce za 12 miesięcy do kwietnia 2007 r. wyniosły 344 mln euro. Portugalskie placówki w tym okresie wygenerowały 149 mln euro obrotów. Obecnie jest największą pod względem przychodów siecią detaliczną w naszym kraju, jednak konkurenci depczą jej po piętach. Ubiegłoroczne przychody Tesco w Polsce wyniosły 6,5 mld zł. Wchłonięcie pod koniec 2006 r. sieci Leader Price sprawi, że obroty grupy w mijającym roku będą znacznie lepsze. Przejęcia poprawiają także wyniki francuskiego Carrefoura. W 2006 r. jej polskie sklepy miały 5,3 mld zł obrotów. W lipcu firma przejęła 200 sklepów Albert i Hypernova. Pozwoli to na wzrost przychodów Carrefoura o kolejne 2 mld zł rocznie.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA