fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Warszawa

Zmiany w budżecie i sejmiku Mazowsza

– To największy budżet w historii naszego województwa – cieszył się marszałek Adam Struzik (PSL) po przyjęciu dokumentu. Rzeczywiście samorząd wojewódzki będzie miał do wydania 3,4 mld zł, o ponad 0, 5 mld więcej niż w mijającym roku. Skąd tak znaczna różnica?
– Mamy duży wzrost gospodarczy. Poza tym część środków pochodzić będzie z kredytów – przyznał marszałek.
Na co konkretnie zostaną wydane pieniądze? Najwyższą kwotę, bo aż 1,2 mld zł (o 420 mln więcej niż w 2007 roku), przeznaczono na transport i łączność ze względu na organizację Euro 2012. Dotacje dla kolei regionalnych wynoszą 170 mln zł, odnowienie i zwiększenie taboru pochłonie niemal 400 mln. Niecałe 300 mln zaplanowano na remonty i budowę dróg. Drugą co do wielkości pozycją w budżecie jest tzw. janosikowe – ponad 700 mln zł z województwa trafi do budżetu państwa.
177 mln zł zostanie przeznaczonych na mazowiecką kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego. Z tej puli najwięcej – 20 mln zł – zasili budżet budowy Matecznika Mazowsze dla słynnego zespołu w Otrębusach. Zyska też Warszawa – 10 mln pójdzie na rozbudowę Teatru Polskiego. ? Na wczorajszym posiedzeniu radni sejmiku wybrali też nowego wicemarszałka. Został nim burmistrz Wilanowa Ludwik Rakowski (PO), który będzie odpowiadał za kulturę, turystykę i ochronę środowiska na Mazowszu. ? Trzech radnych opuściło Klub PiS: Lidia Ujazdowska (żona Kazimierza Michała Ujazdowskiego), Jakub Czułba i Tomasz Matuszewski. – W PiS nie ma perspektyw – tłumaczy Czułba. – Nie można akceptować tego, co spotkało Kazimierza Ujazdowskiego i Pawła Zalewskiego, którzy zostali postawieni poza partią. Cała trójka zamierza dalej pracować w sejmiku jako radni niezależni. Dołączył do nich nowy radny Jan Osiej, który przyszedł na miejsce Teresy Wargockiej z PiS.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA