fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Górnicy poszli na kompromis

Fotorzepa, Bartosz Siedlik
40 tysięcy górników nie będzie strajkować. Pracownicy dwóch spółek węglowych porozumieli się z zarządami w sprawie wynagrodzeń.
Górnicy Jastrzębskiej Spółki Węglowej i Katowickiego Holdingu Węglowego uzgodnili wysokość podwyżek. I choć 40 tys. pracowników obu firm zrezygnowało ze strajku, sytuacja w górnictwie pozostaje napięta.
W kopalni Budryk w Ornontowicach część górników strajkuje przeciw włączeniu do JSW (chcą zarabiać tyle, co tam, czyli ok. 800 zł więcej). Piotr Bojarski, prezes zarządu, przyjechał w środę po południu na spotkanie z protestującymi – ci uwięzili go w gabinecie. – Mija doba, prezesowi nie można podawać posiłków, ma problemy z wyjściem do toalety – relacjonował "Rz" Mirosław Kwiatkowski, rzecznik Budryka. – Jeśli akcja nie zostanie zawieszona, rozmów nie będzie – dodaje. Cztery doby strajku kopalni Budryk zmniejszyły tegoroczne przychody firmy o 10 mln zł.
W negocjacje chce się włączyć JSW. Jak dowiedziała się "Rz", firma wystosowała apel, by w piątek odbyło się spotkanie związkowców i zarządu JSW. Było to możliwe, bo w czwartek rano w JSW załoga porozumiała się z zarządem we własnym konflikcie płacowym i odwołano blokadę wysyłki węgla. Katarzyna JabłońskaBajer, rzeczniczka JSW, poinformowała, że zarząd zgodził się na wzrost płac w tym roku o 9,5 proc. (to koszt 15 mln zł). A od nowego roku płace wzrosną o 8 proc. – Jesteśmy umiarkowanie zadowoleni, osiągnęliśmy minimum, o które walczyliśmy – mówił "Rz" Sławomir Kozłowski z "Solidarności" w JSW. Dobre wieści przyszły też z Katowickiego Holdingu Węglowego. – Od grudnia wartość bonów żywieniowych zostaje podniesiona z 10 do 13 zł. W tym roku zostanie zwiększona o 5 proc., do 4772,27 zł baza miesięcznego wynagrodzenia – wylicza Ryszard Fedorowski, rzecznik KHW. Do 7 stycznia 2008 r. pracownicy KHW maja dostać premię 500 zł brutto. – W kopalni Kazimierz Juliusz (z pięcioma kopalniami KHW tworzy ona Katowicką Grupę Kapitałową – red.) zostanie zawarte takie samo porozumienie – mówi Fedorowski. Natomiast wynagrodzenia za 2008 r. będą negocjowane w styczniu. Dobrych wieści nie ma nadal w Kompani Węglowej. Załoga podtrzymuje decyzję o strajku generalnym 7 stycznia. A doba przestoju 16 kopalń KWto 43 mln zł utraconych przychodów. – Prognozowana strata netto spółki na koniec roku to 45 mln zł – przyznaje Zbigniew Madej, rzecznik KW, i dodaje, że np. tygodniowy protest zagrozi istnieniu firmy. – Żądania górników są uzasadnione, ale możliwości spółki są ograniczone – mówi Janusz Steinhoff, były minister gospodarki. W czwartek KW odwiedził wiceminister gospodarki Eugeniusz Postolski. Stanowiska stracili też trzej wiceprezesi KW Krzysztof Miśka, Artur Kosiński i Tomasz Rogala. – Ale nie ze względu na sprawy strajkowe – zastrzega Madej i dodaje, że minister zapewnił, że ma zaufanie do prezesa spółki Grzegorza Pawłaszka. – Nie wykluczam, że gdy groźba strajku generalnego będzie bardziej realna, rząd włączy się do rozmów – ocenia Steinhoff. – Ale jako mediator, bo co do pomocy publicznej, musi się trzymać wytycznych UE.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA