fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

Rosjanie odwołują wystawę w Londynie

Pablo Picasso, "Driada"
BBC
Rosyjskie władze odpowiedzialne za wydarzenia kulturalne odwołały wielką wystawę sztuki rosyjskiej i francuskiej, która miała zostać otwarta w styczniu Londynie.
Rosjanie uważają, że brytyjskie władze nie zapewniły bezcennym obrazom odpowiedniego bezpieczeństwa oraz nie gwarantują, że arcydzieła wrócą do Moskwy.
Mimo zapewnień brytyjskiego rządu, że podczas wystawy dzieła będą chronione zgodnie z prawem Wielkiej Brytanii, prywatnego listu ministra kultury Jamesa Purnella gwarantującego osobistą troskę o obrazy, Rosjanie nie zgodzili się na ich wystawienie. Prawdopodobnie decyzja ta jest konsekwencją pogorszenia się stosunków brytyjsko-rosyjskich, począwszy od niewyjaśnionej do dziś śmierci byłego agenta KGB Litwinienki po zakaz funkcjonowania British Council w Rosji.
Decyzję rosyjskich władz krytykuje dyrektor Ermitażu, z którego pochodzi większość dzieł, Michaił Piontrowskij. Powiedział on BBC, że nie powinno się meszac kultury i polityki. Obrazy między innymi Van Gogha, Picassa, Matisse'a miały być wystawione w londyńskiej Academy of Arts. Wiele prac pochodzi z prywatnych kolekcji, które zostały upaństwowione po rewolucji 1917 roku. Istnieje więc obawa, że potomkowie właścicieli wystąpią z roszczeniami wobec rządu Rosji.
Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA