fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Trzeci dzień Id al-Adha, muzułmańskiego Święta Ofiary

Katastrofa pociagu z Pakistanie
AFP
Id al-Adha (Eid Al-Adha) upamiętnia złożenie w ofierze przez Abrahama syna Izaaka. Muzułmanie odbywają roczną pielgrzymkę do Mekki w Arabii Saudyjskiej 'Hajj' (Hadżdż). W 2007 roku ostatni dzień hadżdżu przypada na jutro, 20 grudnia. Prorok Mohamet nazwał go najlepszym dniem roku, bo jest to ostatni i największy dzień rocznej pielgrzymki.
Rano w Mehrabpur w Afganistanie doszło do wykolejenia przepełnionego pociągu pielgrzymów zdążających do Mekki. Zginęło 59 osób.
Muzułmańscy pątnicy w trzecim dniu odprawiają ważny rytuał kamienowania i golenia głów W miejscu zwanym Muzdalifa zbierali kamienie, którymi rzucali w stronę trzech kamiennych stelli stojących w dolinie Mina pod Mekką, gdzie zgodnie z tradycją szatan ukazał się Abrahamowi i właśnie tam go kusił.
Kamienowanie jest najbardziej niebezpiecznym momentem uroczystości. W ubiegłych latach wielokrotnie dochodziło do wypadków; w roku 2006 zadeptanych zostało 362 pielgrzymów, a w roku 2004 - około 250. Wieczorne modlitwy rozpoczną Święto Ofiar. Wierni z całego świata składają dziś ofiary ze zwierząt i spożywają ich mięso. Reszta jest rozdawana biednym. Wieczorne modlitwy rozpoczną Święto Ofiar. Kulminacyjnym momentem pielgrzymki będzie dokonanie rytuału Tawaf - siedmiokrotnego okrążenia świątyni Al-Kaba w sercu Wielkiego Meczetu. Ten sam rytuał rozpoczął hadż. We wschodni narożnik Al-Kaby jest wmurowany Czarny Kamień, największa świętość islamu, według legendy przekazany przez Boga Adamowi. Ocenia się, że na tegoroczne uroczystości z zagranicy do Arabii Saudyjskiej przybyło ponad 1,6 mln pielgrzymów. Jak podaje Reuter, łącznie z Saudyjczykami do Mekki udało się ponad 2 miliony ludzi. Niektóre saudyjskie media mówią nawet o 3 milionach. Hadż jest obowiązkiem każdego muzułmanina. Obok modlitwy, wyznania wiary, jałmużny i postu jest jednym z pięciu filarów wiary islamskiej.
Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA