fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Dwunastu konsekwentnych ludzi

John F. Mauldin, Reguły giełdy. Nie trzeba być inwestorem, by przeczytać tę książkę. Pomysł na nią był bardzo prosty.
John F. Mauldin – ekspert problematyki inwestycyjnej – poprosił o zdradzenie najważniejszych zasad inwestycyjnych 12 profesjonalnych inwestorów z ogromną praktyką w różnych segmentach rynków finansowych. W rezultacie powstał bardzo ciekawy zbiór cennych porad i wskazówek, które przydadzą się zarówno adeptom inwestowania, jaki i wytrawnym graczom. Tę książkę szczególnie można polecić wszystkim posiadaczom jednostek funduszy inwestycyjnych. Z pewnością pozwoli im lepiej zrozumieć zasady działania rynków i pracy ludzi, którym powierzyli pieniądze. Eksperci starają się też obnażyć podstawowe błędy, jakie popełniają inwestorzy przy podejmowaniu decyzji.
Zaletą książki Johna F. Mauldina jest też to, że każdy z 12 ekspertów nie tylko przedstawia jakąś regułę inwestycyjną, ale w przyjazny dla czytelnika i przede wszystkim niezwykle logiczny sposób je tłumaczy. Cechą wspólną wszystkich porad jest myślenie i konsekwencja w działaniu.Bardzo ciekawy jest już sam początek. W pierwszym rozdziale: „Drogowskazy we mgle” Andy Kessler – finansista, który w ciągu pięciu lat z 80 mln dolarów „zrobił” miliard – wskazuje, jak szukać pomysłów na inwestycje. Jego zdaniem najlepiej robić to we mgle. Chodzi o to, by pewne rzeczy dostrzegać przed innymi. Kessler podaje tu ciekawy przykład. Jeśli np. sądzimy, że za jakiś czas ludzie będą pić kawę w kawiarni, a przed nimi będą rozłożone podłączone bezprzewodowo do Internetu laptopy, to warto w taki pomysł zainwestować. Ale jeśli w kawiarni jest już chociaż jeden internauta, pomysł jest spalony. W rozdziale czwartym dr A. Gary Shilling w niezwykle czytelny sposób przedstawia zalety inwestowania w obligacje skarbowe, opisując punkt po punkcie swoje strategie inwestycyjne oparte na własnych bardzo celnych prognozach makroekonomicznych. O niezwykle modnym i często używanym w prasie słowie dywersyfikacja wiele powie nam rozdział piąty. Ed Easterling, prezes firmy inwestycyjnej, rozkłada w nim też na czynniki pierwsze wszelkie elementy związane z ryzykiem inwestycyjnym. Ciekawy jest rozdział 10 „Zasada zwycięzcy”, w którym zawarta jest kluczowa myśl, że „biznes zaczyna się wtedy, gdy dokonasz pierwszej sprzedaży”.
Po przeczytaniu książki Mauldina z pewnością nie staniemy się milionerami, ale zawsze trzeba zrobić pierwszy krok. Być może będzie nim ta właśnie pozycja.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA