fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kraj

Wyklikaj sobie kolegę z Sejmu lub rządu

Politycy na portalach społecznościowych. Internauci tworzą fałszywe profile znanych osób na portalu nasza-klasa.pl. Najpopularniejsi są politycy poprzedniej ekipy
Były już satyryczne strony, wirtualne muzeum IV RP, ale internauci szukają wciąż nowych sposobów, by żartować z polityków. Ostatnio fałszywe profile znanych osób pojawiły się na portalu społecznościowym nasza-klasa.pl.Jest już m.in. ośmiu Zbigniewów Ziobrów, 13 Andrzejów Lepperów oraz 17 Romanów Giertychów, których można dołączyć do własnego profilu jako znajomych.
Sprawdziliśmy, jak wyglądają te prześmiewcze profile. Wybraliśmy Zbigniewa Ziobrę, który... okazał się kobietą i absolwentką „Krakowskiej Wyższej Szkoły Lansu i Baunsu w Krakowie”. Ziobro kobieta skarży się, że chciano go zakneblować oraz że jest wściekle atakowany przez media.Prawdziwy Zbigniew Ziobro o istnieniu internetowego sobowtóra dowiedział się od nas. Jak mówi, nie śledzi w Internecie informacji na swój temat i dlatego nie chciał tego komentować. Sprawa rozśmieszyła za to byłego ministra rolnictwa Andrzeja Leppera. – W Internecie czytam różne rzeczy na swój temat. Nawet Hitlera chcieli ze mnie zrobić, ale co tam. Jak się młodzież przy tym dobrze bawi, to najważniejsze – śmieje się.
Sam nie zamierza jednak zakładać prawdziwego konta na naszej-klasie. – Już w połowie stycznia będę miał własny blog na stronie Samoobrony oraz na jednym z portali – zapowiada. Nie do śmiechu było byłemu ministrowi edukacji narodowej Romanowi Giertychowi. – Niewykluczone, że wejdę na drogę sądową. Jestem w trakcie sprzątania takich rzeczy. Nie pozwolę, by szargano moje dobre imię, zwłaszcza że według wykazu obywateli w Polsce istnieje tylko jeden Roman Giertych, czyli ja – podkreśla. Na portalu jest już 13 Andrzejów Lepperów oraz 17 Romanów Giertychów Nie wyklucza jednak założenia konta na stronie. – Mam przyjaciół ze szkoły i utrzymuję z nimi kontakt. Jeśli zobaczę na stronie swoich znajomych, może założę swój profil – mówi. Skąd się wzięło wśród podszywaczy zainteresowanie akurat tymi politykami? – Ludziom chyba brakuje barwnych postaci poprzedniej ekipy rządzącej i związanych z nimi emocji. Na przykład Ziobro i Lepper byli swego czasu specjalistami od robienia konferencji, a obecna ekipa jest pod tym względem na razie spokojna – zastanawia się politolog Agnieszka Rothert. Jej zdaniem obecna władza na razie nie będzie w ten sposób wyśmiewana. – Wciąż wierzymy, że będą dobrze rządzić. Jeśli to się zmieni i oni mogą się zacząć pojawiać w Internecie – prognozuje Rothert. Czy fałszywe tożsamości można tworzyć na portalu bezkarnie? – W naszym serwisie każdego dnia rejestruje się ok. 70 tysięcy nowych użytkowników. Nie mamy możliwości weryfikowania każdego profilu pod kątem prawdziwości danych – tłumaczy Maciej Pajęcki z portalu nasza-klasa.pl. Zaznacza, że reaguje na zgłoszenia użytkowników o nieprawidłowościach. – Jeśli na podstawie takiego zgłoszenia stwierdzimy, że nie ma wątpliwości co do tego, iż jest to profil fałszywy, konto zostaje zablokowane. Nie możemy natomiast z góry zakładać, że każde konto osoby publicznej jest kontem fikcyjnym – dodaje.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA