fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Bytom w grupie firm zainteresowanych Warmią

Warmia w Kętrzynie, jeden z ostatnich w branży odzieżowej zakładów państwowych, będzie sprywatyzowany. Publiczne zaproszenie do rokowań ma być ogłoszone w styczniu.
Zainteresowana kupnem firmy jest giełdowa spółka odzieżowa Bytom.
Warmia chce znaleźć inwestora, aby szybciej się rozwijać. Przetrwała trudny okres transformacji w gospodarce bez zmian własnościowych. Ale teraz potrzebne są jej środki na dalszy rozwój. Elżbieta Sankowska, wieloletni dyrektor Warmii, oczekuje, że prywatyzacja zapewni firmie pieniądze na rozbudowanie własnej sieci handlowej. Warmia ma tylko kilka własnych sklepów, organizuje też okresowo stoiska m.in. w dużych centrach handlowych. Tymczasem taki duży producent powinien posiadać 30 – 40 placówek. Na te inwestycje trzeba przeznaczyć w miarę szybko co najmniej 9 – 10 mln zł.
Firma ma jednak ograniczone możliwości finansowe. W ubiegłym roku uzyskane przychody netto były o 6,3 proc. niższe niż w 2005 r., a zysk zmniejszył się w tym okresie o 66 proc. Pogorszenie wyników Warmia tłumaczy mniejszymi wpływami z eksportu z powodu wzrostu wartości złotego wobec euro i dolara oraz warunkami pogodowymi niesprzyjającymi producentom okryć. Zakład został już wyceniony. – Mamy przygotowaną dokumentację prywatyzacyjną, obecnie dokonywane są ostatnie poprawki zgłoszone przez zewnętrzny audyt – mówi Jerzy Szczepanik, dyrektor wydziału infrastruktury i geodezji urzędu wojewódzkiego w Olsztynie. Prawdopodobnie w styczniu organ założycielski, czyli wojewoda warmińsko-mazurski, ogłosi publiczne zaproszenie do rokowań. Warmia liczy na wiarygodnego, wypłacalnego inwestora, który dysponuje znacznymi środkami. Ze względu na znaczną wartość majątku nie będzie to firma tania. Jednym z kontrahentów na pewno będzie Bytom, znany, duży producent garniturów. Spółka ta od ubiegłego roku przymierza się do przejęcia Warmii, cały proces prywatyzacyjny rozpoczął się z jej inicjatywy. Do swojej grupy Bytom włączył już Dolwis – zakład produkujący podszewki. Spółka rozwija sieć sklepów firmowych i stopniowo zwiększa produkcję wyrobów pod własną marką. Według ogłoszonych prognoz przychody grupy Bytom mają wynieść w tym roku około 86 mln zł, a zysk netto 7,5 mln zł. Warmia działa od blisko 50 lat, ma dwa zakłady w Kętrzynie i Mrągowie. Produkuje damskie i męskie płaszcze i kurtki, a także garnitury, marynarki i spodnie. Swój udział w krajowym rynku odzieży firma ocenia na około 1 proc. Zakład tylko 30 proc. produkcji sprzedaje w Polsce, a ponad 70 proc. eksportuje. Pod własną marką do Rosji, Litwy, Łotwy i Słowacji. Szyje poza tym na zlecenie znanych zachodnich koncernów, m.in. dla Hugo Bossa. Przychody netto 38 mln zł Zysk netto 89 tys. zł Zatrudnienie 1100 osób Dane za 2006 r.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA