fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

MFW zwiększa pomoc

Gdyby sytuacja we Włoszech, Hiszpanii czy innym kraju pogorszyła się, będą one mogły liczyć na dodatkowe wsparcie z Funduszu
Międzynarodowy Fundusz Walutowy stworzył nową linię kredytową dla państw zagrożonych przez kryzys. Prewencyjna Linia Płynnościowa (PLL) pozwoli krajom o zdrowych fundamentach gospodarczych, które znajdą się pod presją rynków, na szybkie skorzystanie z pieniędzy.
Jak wiele będą one mogły pobrać z PLL? W niektórych przypadkach pięciokrotność ich udziałów w MFW, w większości przypadków jednak 250 proc. udziałów. Gdyby Włochy zdecydowały się na skorzystanie z takiej formy pomocy, mogłyby wziąć 46 mld euro, a Hiszpania 23 mld. Porozumienia o korzystaniu z linii kredytowej byłyby zawierane na 6 – 24 miesiące.
– Fundusz został poproszony o rozbudowanie swego arsenału narzędzi, by móc pomagać państwom zmagającym się z kryzysem. Zadziałaliśmy szybka i nasze nowe narzędzia umożliwią nam szybsze i efektowniejsze odpowiedzi, z których będą mogły skorzystać nasze kraje członkowskie – wskazuje Christine Lagarde, dyrektor wykonawcza MFW.
W reakcji na te informacje euro umocniło się do dolara.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA