fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Unia Europejska

Unia za surowymi karami za wykorzystywanie dzieci

Od roku do dziesięciu lat więzienia na terenie całej UE będą dostawali sprawcy niektórych przestępstw seksualnych przeciwko dzieciom. Surowe kary pojawią się w Unii najpóźniej za dwa lata
Ostateczne przyjęcie dyrektywy przez Radę i Parlament Europejski ma szansę nastąpić jeszcze w grudniu.
Opiekunowie młodzieży na wycieczkach czy obozach, trenerzy sportowi czy działacze harcerstwa, zanim zajmą się dziećmi, będą prześwietlani w Krajowym Rejestrze Karnym. Każde państwo UE będzie musiało udostępnić informacje o skazaniu kandydatów na opiekunów za czyny przeciw dzieciom.
Nowa dyrektywa, której projekt właśnie przyjęto w trakcie naszej prezydencji, ma uzupełnić obecne standardy obowiązujące w tych sprawach. Określa się w niej minimalne górne zagrożenia karą więzienia za 20 różnych przestępstw związanych z seksualnym wykorzystaniem dzieci, np. gwałt, korzystanie z prostytucji małoletnich oraz posiadanie pornografii dziecięcej. Minimalne zagrożenia wahają się od roku do dziesięciu lat. Tyle grozi m.in. za zmuszanie dziecka do aktywności seksualnej czy prostytucji poniżej tzw. wieku zgody (w każdym kraju ten wiek może być inaczej określony, u nas jest to lat 15).
Pojawiają się też w dyrektywie całkiem nowe przestępstwa. Należy do nich np. grooming, czyli działania podejmowane przez osoby dorosłe w celu zaprzyjaźnienia się i nawiązania więzi emocjonalnej z dzieckiem, by zmniejszyć jego opory, a następnie je wykorzystać.
– Wiele z tych przestępstw jest już dziś zapisanych w naszym kodeksie karnym – mówi Igor Dzialuk, wiceminister sprawiedliwości.
Dyrektywa wprowadza bezwzględny zakaz reklamy tzw. seksturystyki, czyli wyjazdów turystycznych do krajów np. azjatyckich, sugerującej połączenie podróży z przygodą seksualną.
Wszystkie państwa UE zostały też zobowiązane do wprowadzenia programu leczenia pedofilów także po zakończeniu odbywania kary więzienia. Pod koniec pobytu w kryminale lekarz przygotuje skazanemu opinię co do perspektywy powrotu do tego rodzaju przestępstw.
Dyrektywa przewiduje ponadto obowiązek usuwania z serwerów krajowych stron pedofilskich oraz opcjonalną możliwość (wybór należy do państw) blokowania dostępu do takich stron znajdujących się na serwerach zagranicznych.
Dla komfortu przesłuchania dzieci we wszystkich krajach pojawić się mają specjalne pokoje przesłuchań dla najmłodszych.
Zobacz serwisy:
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA