Kraj

Chrystus kontra dynia

Abp Sławoj Leszek Głódź zaznacza, że Kościół ostrzega przed angażowaniem się w jakiekolwiek formy okultyzmu i magii
Fotorzepa, Piotr Wittman Piotr Wittman
Pogański zwyczaj może być niebezpieczny – ostrzegają duchowni
„Kościół ostrzega przed angażowaniem się w jakiekolwiek formy okultyzmu i magii" – przypomniał abp Sławoj Leszek Głódź w komunikacie do wiernych archidiecezji gdańskiej.
Podkreślił też: „Korzenie „Halloween" sięgają pogańskich obchodów święta duchów i celtyckiego boga śmierci. Autor „Biblii Szatana" i twórca współczesnego satanizmu Anton Lavey stwierdził, iż noc z 31 października na 1 listopada jest największym świętem lucyferycznym".

Ekumeniczna Noc

Jak zaznaczył abp Głódź, „wdrażanie dzieci, młodzieży i części dorosłych w przyzwolenie na praktyki okultystyczne, choćby pod pozorem zabawy („przekupywanie duchów") należy (...) uznać za niezgodne z nauką Kościoła. Pogańskie w swojej istocie obchody wigilii uroczystości Wszystkich Świętych praktykowane przez ludzi uznających się za chrześcijan zubażają ich duchowo".
– Halloween to symbol poganizacji naszego świata – zgadza się Andrzej Grupa z Poznania. – A my, zwykle nieświadomie, coraz głębiej wchodzimy w tę przestrzeń. Potrzeba alternatywy, by tak się nie działo – podkreśla. Taką alternatywą ma być Ekumeniczna Noc Kościoła, której towarzyszy hasło „Chrystus mocniejszy od dyni". Impreza odbędzie się w poniedziałek wieczorem w poznańskiej parafii ewangelicko-metodystycznej. – Planujemy nabożeństwo, rozważania na temat wielkich postaci chrześcijaństwa, warsztaty poświęcone fair trade, czyli sprawiedliwemu handlowi – wylicza Barbara Ostryk, jedna z organizatorek. – Młodzi ludzie będą mogli napić się kawy czy herbaty wytworzonej w krajach rozwijających się, przede wszystkim jednak wspólnie się pomodlić i porozmawiać. Ekumeniczna Noc Kościoła po raz pierwszy została zorganizowana w ubiegłym roku. Zgromadziła około 150 osób różnych wyznań, którzy wspominali m.in. Marcina Lutra i błogosławioną Chiarę Luche Badano. – Niewielki kościół pękał w szwach – opowiada Andrzej Grupa. I dodaje: – Takich antyhalloweenów jest coraz więcej, choćby w Przeźmierowie pod Poznaniem. Zostanie tam zorganizowany „Wieczór świętych" z tańcem, przebraniami, zimnymi ogniami.

Droga ze świętymi

Przykłady można mnożyć. W niedzielę przez warszawskie Bródno przeszła procesja z relikwiami m.in. św. ojca Pio, bł. Jana Pawła II, bł. Matki Teresy z Kalkuty. Zorganizowali ją studenci z duszpasterstwa akademickiego. „Mamy nadzieję, że droga ze świętymi będzie alternatywą dla komercyjnego Halloween" – napisali w Internecie. Inni młodzi ludzie w przeddzień 1 listopada spotkają się w koszalińskiej katedrze. – Noc świętych to zaduma, nadzieja i światło, które rozproszy ciemność pełną strachu i duchów – podkreślają organizatorzy. „Noce świętych" odbędą się też w kilku parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej, zaś w gdańskim kościele św. Trójcy młodzież zgromadzi się na czuwaniu, któremu towarzyszy hasło „Holy Wins" („Święty Zwycięża"). Kościoły chrześcijańskie przypominają wiernym – 1 listopada czcimy świętych i wspominamy zmarłych, a zabawy spod znaku dyni znajdują się na przeciwnym biegunie. – 1 listopada, zwłaszcza w polskiej tradycji, jest świętem niezwykle ważnym – zaznacza dr Ewa Klekot, antropolog z UW. – Wspominanie zmarłych cementuje wspólnotę, buduje jej tożsamość. Nie sądzę, by Halloween było w stanie poważnie temu zagrozić. –Dziesięciu osobom może nie szkodzić, a jedenastej zaszkodzi – mówi ks. Jan Ostryk, proboszcz parafii ewangelicko-metodystycznej w Poznaniu. – Zło nigdy nie przychodzi do nas otwarcie pod swoim szyldem. Gdyby tak było, nikt by go nie kupił. Masz pytanie, wyślij e-mail do autora l.zalesiński@rp.pl
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL