fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Warszawa

Marsz Niepodległości 11 listopada - lewica będzie blokować

Marsz Niepodległości w 2010 roku
Fotorzepa, Mateusz Dąbrowski MD Mateusz Dąbrowski
Warszawski ratusz odrzucił prośbę organizatorów o zarejestrowanie Marszu Niepodległości. Ci mogą złożyć ponowną do 8 listopada
11 tysięcy osób na 11 listopada, czyli "11.11.11" – to hasło Młodzieży Wszechpolskiej i Obozu Narodowo-Radykalnego, organizatorów Marszu Niepodległości. Środowiska nacjonalistyczne w całej Polsce organizują transporty, by jak najwięcej osób przyjechało w Święto Niepodległości do stolicy.
Do piątku stołeczny ratusz nie zarejestrował jednak marszu. – Wniosek nie był poprawnie wypełniony. Dlatego go odrzuciliśmy. Ale organizatorzy mają czas do 8 listopada. I pewnie wtedy ich zgłoszenie do nas trafi. Tak było w zeszłych latach – mówi Magdalena Łań z Biura Prasowego ratusza. – Uchybienia w zgłoszeniu będą poprawione. Nie ma podstaw do odwołania naszego marszu. Jeśli zajdzie taka potrzeba i będą problemy w zarejestrowaniu, sprawą zajmie się nasz adwokat – zapowiada Marian Kowalski, rzecznik ONR.
Za to osoby prywatne – prawdopodobnie sympatycy Porozumienia 11 Listopada skupiającego środowiska lewicowe, które chce zablokować marsz – już zarejestrowały w ratuszu cztery zgromadzenia. Wszystkie w czasie trwania marszu i w jego okolicach. Trzy na rogu ulic Marszałkowskiej i Pięknej w godz. 11.30 – 20 i jedno przy Marszałkowskiej nieopodal KFC w godz. 11 – 20. Zgromadzenia te są zaplanowane nieopodal pl. Konstytucji, na którym w Święto Niepodległości o godz. 15 zbiorą się narodowcy. W skład Porozumienia wchodzi ok. 80 różnych organizacji i środowisk wspierających idee czynnej blokady marszu. Łukasz Korda, przedstawiciel Porozumienia, nie chce zdradzić, jak zablokują marsz. – To nie jest tajemnica, ale z ogłoszeniem strategii blokad poczekamy do czasu zgłoszenia przez organizatorów marszu jego przebiegu. Wiemy z doświadczenia, choćby z zeszłego roku, że aby uniknąć naszych blokad, nacjonaliści zmieniali trasy przemarszu. A nam zależy, aby skutecznie zablokować ten przemarsz – mówi. W całej Polsce trwają Dni Antyfaszyzmu – z imprezami, koncertami. Na nich publiczność jest zapraszana na 11 listopada do Warszawy, by blokować Marsz Niepodległości. Porozumienie równolegle z blokadami organizuje Kolorową Niepodległą, alternatywne obchody Święta Niepodległości: koncerty i happeningi. "Rz" w piątek ujawniła, że do Warszawy rozbić marsz przyjadą lewaccy zadymiarze z Niemiec i Austrii.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA