fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Wśród chętnych na TK Telekom spółka kojarzona z Solorzem-Żakiem

Andrzej Panasiuk, prezes TK Telekom
spółka
W piątek minął termin składania wstępnych ofert na zakup TK Telekom (d. Telekomunikacja Kolejowa), spółki świadczącej usługi głosowe i transmisji danych na rzecz przedsiębiorstw, należącej do PKP i Skarbu Państwa. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że zainteresowanie państwowym operatorem było spore i dokumenty złożyło 7 podmiotów.
PKP nie chciało potwierdzić tej informacji. - Oferty wpłynęły, ale zdecydowaliśmy o nieujawnianiu liczby ofert, ani nazw oferentów. Teraz będą analizowane przez doradców prywatyzacyjnych i w kolejnym etapie powstanie „short lista", z której to firmy dopuszczone zostaną do due diligence – poinformował Łukasz Kurpiewski, rzecznik prasowy grupy Polskich Kolei Państwowych, które prowadzą sprzedaż.
Ponieważ zainteresowani są związani ze sprzedającym porozumieniami o poufności (tzw. NDA) większość firm, które wcześniej deklarowały chęć uczestniczenia w procedurze w piątek odmówiła komentarzy na temat TK Telekom. Tylko Exatel (należy do państwowej grupy PGE) oficjalnie potwierdził, że złożył wstępną ofertę. Wcześniej nie udzielał komentarzy w tej sprawie.
Z naszych ustaleń wynika, że wśród siedmiu firm, które to zrobiły są także Netia, Hawe oraz spółka z międzynarodowej grupy GTS, która od lat korzysta z infrastruktury TK Telekom na mocy umowy dzierżawy.  Z kolei PAP wśród oferentów wymienił także MNI oraz spółkę IT Polpager, kojarzoną z Zygmuntem Solorzem-Żakiem. IT Polpager należał do Sferii, w której według UOKiK-u grupa Polsat ma obecnie mniej niż 50 proc. Jak informowaliśmy, Sferia sprzedała IT Polpagera za kilka tysięcy złotych Aleksandrowi Myszce, b. prezesowi Telewizji Polsat. Czy po tym zmienił on właściciela – nie udało nam się w piątek ustalić. Kontrolowana przez PKP i Skarb Państwa firma jest atrakcyjna dla inwestorów branżowych ponieważ posiada rozległą sieć światłowodową, ulokowaną w tzw. pasie kolejowym. Spółka dysponuje 6 tys. km sieci światłowodowej oraz 22 tys. km sieci miedzianej. Jednak jej wycena nie jest prosta ze względu na jakość wyniku EBITDA, podwyższonego przez amortyzację nieruchomości wniesionych do TK Telekom przez właściciela. Spółka ma także spore zatrudnienie (ponad 1,5 tys.), przy czym większość pracowników skupia pion budowlany. W 2010 r. TK Telekom wypracował 263 mln zł przychodów, 70 mln zł EBITDA oraz 3,8 mln zł zysku netto. Według zarządu, plan na ten rok zakłada 282 mln zł przychodów, 80,5 mln zł EBITDA oraz 10 mln zł zysku netto. Sprzedaż TK Telekom to przedostatnia prywatyzacja w sektorze telekomunikacyjnym. Jeszcze w tym roku na sprzedaż wystawiony ma zostać również Exatel.  KGHM zdecydował się kilka tygodni temu sprzedaż Telefonię Dialog na rzecz Netii, która obecnie czeka na decyzję Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA