fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wynajem

Najem mieszkań – ile zapłacisz za wynajem w dużych miastach

Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski
Metr lokalu w Warszawie można wynająć średnio za 42,4 zł. W Krakowie wystarczy niespełna 30 zł
Stawki transakcyjne są jednak niewiele niższe od ofertowych. W Warszawie cena wywoławcza najmu metra mieszkania wynosiła we wrześniu 43,4 zł. Transakcyjna jest więc niższa o 2,4 proc. – wyliczają analitycy z Emmersona, firmy doradczej i pośredniczącej w obrocie nieruchomościami.
Jak podają jej przedstawiciele, średnia powierzchnia wynajmowanych mieszkań w stolicy wynosiła we wrześniu 57,8 mkw. Najpopularniejszą dzielnicą wśród najemców jest Wola. - W gronie innych popularnych rejonów Warszawy jest też Ochota oraz – tradycyjnie – Mokotów. Najemców, mimo wyższych stawek, przyciągają również lokale w Śródmieściu – podaje Jarosław Mikołaj Skoczeń z Emmersona. (Patrz: Najem mieszkań). W Krakowie klienci wynajmują lokale o średniej powierzchni 60,1 mkw,, najchętniej w dzielnicy Podgórze, która zajęła miejsce Dębników. Często są też wynajmowane mieszkania na Krowodrzy.
Jak wylicza Emmerson, średnia stawka ofertowa najmu mkw. mieszkania w Krakowie to 30,3 zł, a transakcyjna – 29,8 zł. Różnica to 1,6 proc. Na 2 proc. rabatu można liczyć przy wynajmie lokalu we Wrocławiu. W tym mieście średnia stawka ofertowa za mkw. wynosi 32,4 zł, a transakcyjna – 31,8 zł. Klienci najchętniej wynajmują mieszkania w dzielnicy Krzyki. - We wrześniu,  w porównaniu do sierpnia, średnie stawki najmu spadły we Wrocławiu. W Krakowie nieznacznie zwiększyła się tylko przeciętna stawka transakcyjna. Jedynie w Warszawie najem mieszkania we wrześniu był wyraźnie droższy niż miesiąc wcześniej – podaje Jarosław Mikołaj Skoczeń z Emmersona.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA