fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Niska samoocena narcyza

Fotorzepa, Magda Starowieyska Magda Starowieyska
Osoby przekonane o własnej wartości ukrywają własną niepewność — przekonują psycholodzy
Tę zależność udało się potwierdzić doświadczalnie. Przy użyciu wykrywacza kłamstw — i małego kłamstwa — naukowcy udowodnili, że u większości zdrowych osób mających cechy osobowości narcystycznej przeważa niska samoocena. Prezentowana na zewnątrz pewność i arogancja to maska ukrywająca prawdziwą osobowość. Co najważniejsze, takie osoby doskonale zdają sobie z tego sprawę.
- Innymi słowy, osoby narcystyczne w rzeczywistości wcale same nie wierzą, że są tak wspaniałe, jak wszystkim dookoła powtarzają — mówi dr Erin Myers z Western Carolina University. — Sami nadmuchują ten balon. Żeby to ustalić naukowcy uciekli się do podstępu. 71 studentek poproszono o wypełnienie kwestionariusza, w którym oceniały same siebie.
Następnie zaproszono je do laboratorium, gdzie powiedziano że zostaną poddane badaniu wykrywaczem kłamstw. Kobiety musiały odpowiadać na szereg pytań mających na celu ustalenie, na ile są zadowolone z siebie samych. - Grałam rolę badacza i nawet chodziłam w białym fartuchu — opowiada dr Myers. — Posunęliśmy się nawet do tego, że nakładaliśmy żel na skórę pod elektrody. Chcieliśmy, aby sytuacja wyglądała jak najbardziej realnie. Oczywiście o badaniu wariografem nie było mowy. Naukowcy chcieli tylko porównać odpowiedzi kobiet kiedy mogły mówić co chciały, i kiedy wydawało im się że muszą powiedzieć prawdę. Wyniki były jednoznaczne — pod „groźbą” wykrywacza prawdy, wysoka samoocena była redukowana. Gdy poinformowano je, że wykrywacz został wyłączony — ich narcyzm ponownie brał górę i udawały, że są lepsze niż w rzeczywistości o sobie myślą. Co ciekawe, na panie z niską samooceną obecność urządzenia nie miała najmniejszego wpływu. - Osoby narcystyczne starają się ten sposób umocnić wiarę w siebie — mówi dr Myers. — Być może starają się też wpłynąć na innych, na to jak inni ich postrzegają. Może to też być kombinacja tych dwóch rzeczy. W badaniach nie brali udziału mężczyźni.    
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA