fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

W katolickim LO nie chcą Newsweeka i Przekroju

Janusz Palikot na okładce najnowszego „Newsweeka”
__Archiwum__
Katolickie liceum w Lublinie zawiesza prenumeratę „Newsweeka” i „Przekroju”. Z powodu kontrowersyjnych okładek
Niedawno „Newsweek" pokazał Janusza Palikota w pozie ukrzyżowanego Chrystusa z tytułem „Palikot. Mesjasz lewicy?". Natomiast „Przekrój" tekst o problemach homoseksualistów w Kościele ilustrował na okładce parą gejów stylizowanych na Józefa i Maryję.
Dlatego część uczniów XXI Liceum Ogólnokształcącego im. św. Stanisława Kostki w Lublinie, którego organem prowadzącym jest archidiecezja lubelska, zapytała dyrektora szkoły o możliwość zrezygnowania z prenumeraty tych tytułów. Sprawę opisał „Dziennik Wschodni", do którego zgłosił się – zdziwiony inicjatywą – rodzic jednego z licealistów. Dyrektor szkoły ks. Mirosław Zając po rozmowach z innymi uczniami zdecydował o tymczasowym zawieszeniu prenumeraty obu pism. – Decyzja ma wyłącznie charakter wychowawczy i finansowy – tłumaczy „Rz". – Uczniowie, wybierając szkołę katolicką, oczekują, że nie będą narażeni na kpienie z ich wrażliwości duchowej i religijnej. Poza tym 700 zł rocznie, bo tyle kosztuje nas prenumerata tych dwóch tygodników, będzie można przeznaczyć na zakup książek lub stypendia dla biedniejszych uczniów – wylicza.
Decyzja ma charakter wychowawczy i finansowy ks. Mirosław Zając dyrektor XXI LO I dodaje: – Nie zakazujemy czytania „Newsweeka" i „Przekroju", które nadal będzie można czytać w Internecie. A jeśli zobaczymy, że tytuły szanują wrażliwość uczniów naszej szkoły, nie widzę problemu, by wróciły do biblioteki w formie papierowej. – To inicjatywa uczniów zaakceptowana przez dyrekcję, która podejmuje samodzielne decyzje – komentuje ks. Mieczysław Puzewicz, rzecznik lubelskiej kurii. – Nasz tekst nie był antykatolicki – zaznacza Donat Szyller, p.o. redaktora naczelnego „Przekroju". – Dotyczył trudnej sytuacji homoseksualistów w Kościele. Opowiadał o ludziach, którzy muszą codziennie walczyć ze sobą i żyją w nieustannym konflikcie między wiarą a swoją naturą. Mam nadzieję, że zamiast bojkotować okładki tygodników, dyrekcja tego szacownego liceum nauczy młodzież czytać ze zrozumieniem. Ta umiejętność bardzo przydaje się w życiu. Oburzenie okładką „Newsweeka" wyrazili nie tylko lubelscy licealiści. Do Rady Etyki Mediów wpłynęło w ostatnim czasie kilkanaście skarg dotyczących grafiki z Januszem Palikotem. REM uznała jednak, że „redakcja nie sprzeniewierzyła się podstawowym zasadom kultury i moralności, zamieszczając tę ilustrację".
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA