fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Jak radzić sobie z kryzysem finansowym

Problemem w czasie obecnego kryzysu jest fragmentacja nadzoru nad rynkiem finansowym – stwierdził minister finansów Jacek Rostowski w trakcie odbywającej się w Warszawie konferencji IADI – Międzynarodowego Stowarzyszenia Gwarantów Depozytów
– Istnieje niebezpieczeństwo, że rozmyciu ulegnie odpowiedzialność. Tymczasem nadzory powinny być przygotowane na niespodziewane wydarzenia – zaznaczył Rostowski.
Prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka podkreślał znaczenie polityki makroekonomicznej dla ograniczania nierównowagi w gospodarce. Zaznaczał, że dbanie o samą stabilność finansową nie jest wystarczające. – Jeśli pojawi się nierównowaga w sektorze finansowym, ograniczenie jej powoduje tylko tyle, że pojawi się gdzie indziej: w sektorze realnym – wskazał szef NBP. Podał przykład kredytów walutowych. Banki finansują je pożyczając pieniądze za granicą. Same nie ponoszą ryzyka spadku kursu waluty. Ponoszą je za to klienci banków.
Sheila C. Bair, do niedawna szefowa FDIC – amerykańskiej Federal Deposit Insurance Corporation – podkreślała znaczenie gwarancji dla depozytów. – Wszyscy możemy sobie pogratulować tego, że problemy nie dotknęły deponentów i że utrzymane zostało zaufanie do systemu bankowego – mówiła do przedstawicieli instytucji gwarantujących depozyty z ponad 60 krajów.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA