fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Poradniki

Aktualizacja opłat za użytkowanie może być kłopotliwa

Fotorzepa, Kuba Kamiński kkam Kuba Kamiński Kuba Kamiński
Wysokie podwyżki rocznych opłat za użytkowanie wieczyste będą musiały zostać rozłożone na raty
Obowiązująca od 9 października 2011 r.  nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami modyfikuje między innymi procedurę związaną z aktualizacją stawek dotyczących użytkowania wieczystego. Nie do końca precyzyjny przepis może wywołać liczne kontrowersje dotyczące interpretacji ustawy. Zasadne jest zatem określenie jednolitego sposobu jego interpretacji. Zgodnie z art. 77 ust. 2a znowelizowanej ustawy o gospodarce nieruchomościami, gdy zaktualizowana wysokość opłaty rocznej przewyższa co najmniej dwukrotnie wysokość dotychczasowej opłaty rocznej, użytkownik wieczysty wnosi opłatę roczną w wysokości odpowiadającej dwukrotności dotychczasowej opłaty rocznej. Pozostałą kwotę, ponaddwukrotność dotychczasowej opłaty (nadwyżka), rozkłada się na dwie równe części, które powiększają opłatę roczną w następnych dwóch latach.
Opłata roczna w trzecim roku jest równa kwocie wynikającej z tej aktualizacji. Znowelizowane przepisy nie doczekały się jeszcze większych opracowań  wynikających z orzecznictwa. W praktyce ich interpretacja zaczyna budzić wątpliwości wśród gminnych urzędników. Rozwiązaniem jest zastosowanie wykładni celowościowej (wiążącej się z celem nowelizacji dotyczącym polepszenia sytuacji użytkowników wieczystych) i logicznej przepisu. Jego analiza skłania do wniosku, że aktualizacji należy dokonać na następujących zasadach. Zakładając, że stara opłata wynosi 10 zł, a nowa obowiązująca od 2012 r. – 30 złotych, użytkownik wieczysty powinien zostać obciążony podwyżką w następujący sposób:
- w roku 2012 powinien on zostać zobowiązany do wniesienia opłaty w wysokości 20 złotych (dwukrotność starej opłaty); - w latach 2013 oraz 2014 opłaty powinny zostać ustanowione w wysokości 25 złotych (w każdym roku pięć złotych stanowić będzie dwie części pozostałej części podwyżki); - dopiero w 2015 r. użytkownik wniesie opłatę w wysokości 30 złotych, czyli w kwocie ustalonej aktualizacją. Autor jest radcą prawnym Czytaj także w serwisie: Samorząd » Nieruchomości gminne i powiatowe » Gospodarka nieruchomościami Prawo dla Ciebie » Poradniki prawne » Nieruchomości » Użytkowanie wieczyste » Użytkowanie wieczyste - nowe zasady
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA