fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Baza Ryanaira powstanie w Warszawie

Bloomberg
Największe w Europie tanie linie lotnicze chcą utworzyć swoją pierwszą w Polsce bazę na budowanym właśnie lotnisku w podwarszawskim Modlinie
Nowe lotnisko ma zacząć obsługiwać pierwszych pasażerów od czerwca przyszłego roku. Jak zapowiedzieli przedstawiciele Rayanaira, przewoźnik chce być tam obecny. Co więcej, Ryanair zapowiedział uruchomienie tam swojej pierwszej bazy w Polsce.
Plany niskokosztowej linii są ambitne. W ciągu pierwszych 5 lat obecności w Modlinie, Ryanair chce aby stacjonowało tam 10 jego samolotów. W tym czasie przewoźnik zamierza uruchomić z Warszawy 40 połączeń i obsłużyć w nowym porcie lotniczym 3,5 mln pasażerów. Według szacunków Ryanaira, dzięki zlokalizowaniu jego bazy w Modlinie powstanie 3,5 tys. nowych miejsc pracy. Ryanair poinformował, że nie ma jeszcze umowy z lotniskiem, jednak prowadzi o tym rozmowy, które są już na ukończeniu. Pierwsze samoloty przewoźnika mają zacząć latać z Modlina jesienią przyszłego roku.
Budowa Portu Lotniczego Warszawa - Modlin oficjalnie rozpoczęła się rok temu, dokładnie 8 października 2010 roku. Obecnie trwają prace nad budową terminala pasażerskiego, powstają parkingi i drogi dojazdowe, trwa remont hangaru. Pas startowy dla samolotów jest już prawie gotowy. Trwa montaż świateł i urządzeń nawigacyjnych oraz prace przy warstwach betonowych. Na placu budowy pracuje obecnie 308 osób. Cały obiekt będzie miał ponad 12 tys. mkw. powierzchni użytkowej. Będzie w nim można obsłużyć ok. 2 mln pasażerów. Port będzie pełnił rolę regionalnego lotniska, komplementarnego wobec Portu Lotniczego im. F. Chopina. Lotnisko będzie obsługiwać przewozy międzynarodowe na liniach krótkiego i średniego zasięgu oraz przewozy krajowe pomiędzy portami regionalnymi. Inwestycja przeznaczona jest przede wszystkim dla tanich linii lotniczych i lotów  czarterowych. Operacje lotnicze będą odbywały się 24 godziny na dobę. W zeszłym roku o lokalizację bazy Ryanaira rywalizował Kraków. Miasto jednak przegrało z litewskim Kownem.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA