fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zbrodnia katyńska

Rosjanie przygotowują rehabilitację ofiar zbrodni katyńskiej

Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
Rosyjscy eksperci przygotowali propozycję procedur, które mogą pozwolić na prawną rehabilitację ofiar katyńskiej zbrodni.
Do tej pory strona rosyjska twierdziła, że ze względu na śmierć wszystkich osób odpowiedzialnych za zamordowanie wiosną 1940 roku polskich oficerów nie ma możliwości wszczęcia procesu rehabilitacji.
Gdy w listopadzie ubiegłego roku Duma Państwowa przyjęła uchwałę o odpowiedzialności Józefa Stalina i byłego kierownictwa Związku Radzieckiego za mord na polskich oficerach, nazwano ją w Rosji „polityczną rehabilitacją". Jednak krewni ofiar domagają się rehabilitacji prawnej. Ta - zdaniem przedstawicieli prokuratury i Sądu Najwyższego Rosji - nie była możliwa. Prezydent Dmitrij Miedwiediew polecił odpowiednim służbom zbadanie wszelkich możliwych wariantów.
„Nasi eksperci przeprowadzili analizę dokumentów i przedstawili propozycję, która umożliwi zrehabilitowanie ofiar NKWD" - oświadczył dziś na posiedzeniu rady prezydenta Rosji szef komisji zajmującej się badaniem zbrodni politycznych Michaił Mitjukow. Przypomniał, że strona rosyjska odtajniła i przekazała już Polsce 148 tomów akt katyńskiego śledztwa ze 183. Kolejne są w trakcie odtajniania i będą przekazane stronie polskiej.
Źródło: Polskie Radio
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA