fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

apartamenty w kraju ? kto je oferuje i za ile

Katowickie Apartameny Borsall są już gotowe
Materiały Inwestora
W Katowicach metr apartamentu kupimy za 6 tys. złotych, w Łodzi – za 8,8 tys. złotych. W Warszawie w najbardziej ekskluzywnych inwestycjach na metr lokalu trzeba wyłożyć nawet ponad 20 tys. złotych
Mateusz Juroszek, wiceprezes spółki Atal, ocenia, że rynek luksusowych apartamentów staje się niszowy. – Szansę na powodzenie mają tylko projekty realizowane w największych metropoliach, takich jak Warszawa, Wrocław czy Kraków.
W tych miastach mamy największą liczbę bardziej zamożnych osób, które poszukują ekskluzywnych inwestycji – mówi Mateusz Juroszek. Wiceprezes Atalu zauważa jednocześnie, że zdecydowanie większą popularnością cieszą się dziś mniejsze mieszkania, ale o wysokiej jakości wykonania.
– Lokali najczęściej poszukuje młoda rodzina, a nie bogaty singiel – tłumaczy Mateusz Juroszek. I podkreśla, że popyt na luksusowe projekty spada, dlatego w najbliższym czasie może zmniejszyć się także ich liczba. – Choć oczywiście zawsze jest pewna grupa osób, która poszukuje tego typu luksusowych produktów. Jednak tacy klienci traktują inwestycję w nieruchomości jako lokatę kapitału – zastrzega Mateusz Juroszek. Rafał Zdebski, dyrektor handlowy spółki Inpro, ocenia z kolei, że w Polsce wciąż jest mało prawdziwie luksusowych apartamentów. – Tymczasem popyt na nieruchomości z segmentu luksusowego będzie w dalszym ciągu rósł – prognozuje Rafał Zdebski. Radosław Bieliński z Dom Development uważa z kolei, że rynek apartamentów nie jest tak duży jak przed kryzysem, jednak niektóre firmy w największych aglomeracjach zdecydowały się na realizację mieszkań z najwyższego segmentu.

W willowej dzielnicy

Dom Development sprzedaje apartamenty w gotowym budynku z 17-piętrowymi wieżami przy ul. Grzybowskiej w Warszawie. Do kupienia są lokale od 63,2 do 248 mkw. Cena za mkw. w standardzie deweloperskim: 11,9 – 28,5 tys. zł. – Jeśli tylko zaobserwujemy ożywienie na rynku apartamentowym, rozważymy realizację kolejnych takich projektów - zapowiada Bieliński. Atal mieszkania z wyższej półki oferuje m.in. we Wrocławiu. Inwestycja pod nazwą Apartamenty Zielona Etiuda z 72 mieszkaniami powstała przy ul. Turniejowej, w sąsiedztwie odrestaurowanych niemieckich willi. Do kupienia są lokale od 72,6 do 122,7 mkw. w cenie 10,7 tys. zł za mkw. Deweloper przewidział tu kompleks rekreacyjny z basenami i salami fitness. W Krakowie przy ul. Radzikowskiego Atal buduje Bronowice Apartamenty II. Inwestycja ze 102 mieszkaniami ma być oddana w grudniu br. Ceny mkw. w standardzie deweloperskim to 6,5 tys. zł. Metr lokalu już wykończonego kosztuje 6,7 tys. zł. Jak mówi Mateusz Juroszek, spółka nie planuje na razie nowych inwestycji wyłącznie z ekskluzywnymi apartamentami. Spółka Inpro oferuje apartamenty m.in. w inwestycji Kwartał Kamienic, która ma być gotowa we wrześniu 2012 r. Projekt w sercu Głównego Miasta, 300 m od Bazyliki Mariackiej, składa się z 90 mieszkań. Do kupienia są jeszcze lokale od 26,8 do 79,5 mkw. Ceny za mkw. wykończonego pod klucz mieszkania zaczynają się od 13 tys. zł. Do dyspozycji mieszkańców będą sala fitness, sauna, siłownia oraz bilard. Także w Gdańsku Inpro oferuje apartamenty na osiedlu Chmielna Park. W każdym budynku deweloper przewidział portiernię. Ceny mieszkań zaczynają się od 5,5 tys. zł za mkw.

Unikatowe inwestycje

W Katowicach Apartamenty Borsall przy ul. Franciszkańskiej w dzielnicy Ligota, w sąsiedztwie przedwojennych willi, wybudowała spółka BD Inwestor. Z 22 apartamentów do kupienia pozostały cztery – od 79 do 125 mkw. Cena mkw. w standardzie deweloperskim to 6 tys. zł. – Inwestycja wyróżnia się standardem wykończenia. Posadzki są z naturalnego kamienia, elewacje z piaskowca, a schody z granitu. Do budowy użyliśmy też stali nierdzewnej. Niestandardowe są też okna, nawet na całą ścianę – wylicza Tomasz Osior ze spółki BD Inwestor. Dodaje, że prowadzenie luksusowych inwestycji w Katowicach jest jednak dość ryzykowne. – W przeciwieństwie do Warszawy czy Krakowa, gdzie rynek dzieli się na mieszkania, domy, apartamenty i rezydencje, w Katowicach istnieją w zasadzie tylko pojęcia mieszkania i domu – tłumaczy Tomasz Osior. – Klienci decydujący się na mieszkania mogą zaś kupić je poniżej 5 tys. zł za mkw. Rynek apartamentowy jest więc naprawdę bardzo trudny – ocenia. W Łodzi gotowe apartamenty w inwestycji Platinum przy ul. Piotrkowskiej oferuje MGM Development. W budynku położonym tuż przy Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej i zabytkowej Białej Fabryce Geyera znalazło się 29 klimatyzowanych apartamentów ze 100 – 120-metrowymi tarasami wyłożonymi parkietem. W ofercie są jeszcze mieszkania od 64 do 193 mkw. w cenach od 8,8 do 11,6 tys. zł. Mieszkańcy mają do dyspozycji saunę, siłownię, jest też recepcja. Szklane windy prowadzą do podziemnego parkingu z podgrzewanym wjazdem. Jak jednak podkreśla Marek Mirek z firmy MGM Development, w Łodzi trudno mówić o rynku apartamentowym. – Klienci wybierają jak najtańsze i jak najmniejsze mieszkania, nie zwracając uwagi ani na standard, ani na lokalizację. Słyszą, że mieszkania tanieją, chcieliby je więc niemal za darmo. To tak, jak gdyby w salonie samochodowym żądać sprzedaży mercedesa za 30 tys. zł – obrazuje Marek Mirek. – Na razie brakuje klientów kupujących apartamenty. Ale za moment, kiedy będziemy mieć kryzys pieniądza, z pewnością wrócą na rynek nieruchomości – prognozuje. Krzysztof Nowak z firmy doradczej Emmerson komentuje, że ceny apartamentów w głównych miastach są niższe niż kilka lat temu. – Żeby zostać właścicielem takiego lokalu w Warszawie, trzeba się liczyć ze średnim wydatkiem rzędu 11,8 tys. zł za mkw. W pozostałych miastach jest taniej. W Krakowie i Wrocławiu stawka za mkw. to ok. 9 tys. zł – podaje Krzysztof Nowak. – Wątpliwe jest jednak znalezienie lokalu o takim standardzie w cenie 5,5 czy nawet 6 tys. zł za mkw. Pojedyncze okazje mogą się jednak zdarzać w inwestycjach, gdzie większość lokali znalazła już właścicieli, a deweloper chce odzyskać zainwestowane pieniądze.

Za ile apartament od dewelopera (w zł za mkw.)

źródło: deweloperzy, Tabelaofert.pl *mkw. mieszkania wykończonego
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA