fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kraj

Biskupi o krzyżu w Sejmie i zasadach kremacji

ROL
Nowym sekretarzem generalnym episkopatu został bp Wojciech Polak. Biskupi rozmawiali w Przemyślu m.in. o krzyżu w Sejmie
– Kto chce usunąć krzyż z przestrzeni publicznej, ten chce wprowadzać własną ideologię nienawiści – podkreślał przewodniczący episkopatu abp Józef Michalik, odnosząc się do pomysłu Janusza Palikota, by usunąć krzyż z sali sejmowej.
Zauważył, że na świecie nasila się tendencja do usuwania religii z przestrzeni publicznej. W jego ocenie w Polsce walka z krzyżem nie spowoduje jego wyeliminowania z przestrzeni publicznej, ale pogłębi i ożywi poczucie odpowiedzialności chrześcijan. – To będzie egzamin dla parlamentarzystów. Kto z ochrzczonych czuje się Kościołem, kto czuje się związany z symboliką krzyża – zaznaczył. – W krzyżu widzę symbol pisowski – mówił tymczasem wczoraj w TVN 24 Palikot. Jego zdaniem krzyż po 10 kwietnia „stał się symbolem partyjnym".
W komunikacie z obrad episkopatu biskupi wzywają do przeciwstawiania się naciskom do usuwania religii z przestrzeni publicznej. Przypominają, że są one niezgodne z konstytucją, która gwarantuje bezstronność władz w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, oraz zapewnia swobodę ich wyrażania w życiu publicznym. – Strategia sekularyzacji polega na tym, żeby wspierać prawa mniejszości, wykluczając prawa większości – podsumował abp Stanisław Gądecki, wiceprzewodniczący episkopatu. W komunikacie biskupi wyrazili rozczarowanie, że ponad połowa Polaków nie głosując, nie skorzystała z możliwości wpływania na stanowienie prawa. Tym bardziej apelują do  parlamentarzystów, aby „dbali o dobro człowieka, rozwój życia społeczno-gospodarczego Ojczyzny i promowanie kultury". Biskupi odnieśli się też do  sprawy obecności w TVP Adama Darskiego „Nergala". Muzyk, który podarł Biblię na koncercie, jest jurorem show TVP 2, co wywołało krytykę. Władze TVP zdecydowały, że w drugiej edycji programu nie wystąpi. – Z szacunkiem powitaliśmy, że zwyciężył rozsądek i nie będzie promocji satanistycznych, nihilistycznych czy cynicznych programów w środkach komunikacji społecznej – mówił abp Michalik. W komunikacie biskupi przypominają, że ustawa o radiofonii i telewizji nakłada na nadawcę obowiązek szanowania chrześcijańskiego systemu wartości. W homilii podczas mszy kończącej zebranie episkopatu kard. Stanisław Dziwisz powiedział, że wielu „rodaków pogubiło się w poszukiwaniach właściwego kształtu życia osobistego, rodzinnego i społecznego, nie odróżniając dobra od zła". Zauważył, że „miejsce w polityce zdobywa się, walcząc z wartościami, które stanowiły zawsze o tożsamości narodu", „bluźnierstwo uważa się za sztukę, a patriotyzm i miłość ojczyzny za zacofanie". Biskupi wybrali nowego sekretarza generalnego episkopatu. To 49-letni biskup pomocniczy z Gniezna Wojciech Polak. Episkopat przyjął też list pasterski w sprawie obrzędów pogrzebu związanych z kremacją zwłok. Będzie czytany w kościołach 13 listopada. Zgodnie z obrzędami pochówku przyjętymi w 2010 r. pogrzeb z urną musiałby być rozbity na dwa etapy. Najpierw odbywa się msza św. przy trumnie, a po kremacji dalsze obrzędy i pochówek urny. Tak jest w innych krajach, w Polsce przyjęła się inna praktyka. Dlatego episkopat ustalił, że dozwolone jest sprawowanie mszy św. przy urnie w dwóch sytuacjach: gdy urna sprowadzona jest z zagranicy i gdy rozbicie uroczystości na dwa lub więcej dni uniemożliwi udział krewnych i znajomych, którzy przybyli z daleka. O udzielaniu pozwolenia decydują proboszczowie.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA