fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Cloud computing budzi obawy firm

Bloomberg
Przedsiębiorstwa wciąż mają wiele obaw związanych z bezpieczeństwem wykorzystywania technologii cloud computingu – wynika z raportu Symantec
Nowa rewolucja w dziedzinie informatyki jaką jest tak zwana chmura obliczeniowa wciąż budzi wiele obaw. Raport „2011 State of Cloud Survey" opublikowany przez firmę Symantec ukazuje obecne podejście instytucji i przedsiębiorstw do tej nowej technologii. Większość z 5300 przebadanych organizacji kwestię bezpieczeństwa wskazuje zarówno jako główną obawę, jak i cel przechodzenia na cloud computing. Ponadto, badanie firmy Symantec ujawniło, że działy IT nie są odpowiednio przygotowane na przetwarzanie w chmurze – niemal połowa respondentów stwierdziła, że ich personel IT nie jest jeszcze na to gotowy.
- Wnioski z ankiety potwierdzają, że jedną z głównych obaw związanych z przejściem do chmury jest bezpieczeństwo – mówi Francis deSouza, prezes grupy Enterprise Products and Services, Symantec. - Aby rozwiązania chmurowe były godne zaufania, działy IT muszą podjąć działania, dzięki którym będą miały taki sam wgląd i kontrolę nad danymi i aplikacjami niezależnie od tego, czy znajdują się one w chmurze, czy też są utrzymywane w lokalnej infrastrukturze – dodaje deSouza.
Kwestię bezpieczeństwa chmury jako nadrzędne wyzwanie stojące przed nową technologią wskazało aż 82 proc. badanych instytucji. 78 proc firm obawia się o to czy chmura będzie wystarczająco wydajna i będzie w stanie obsłużyć przedsiębiorstwo. 76 proc z nich wskazuje na obawę o to czy personel poradzi sobie z obsługą nowej technologii, a 74 proc. ankietowanych boi się również kosztów związanych z przejściem na cloud-computing.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Ankieta ukazuje sprzeczności dotyczące bezpieczeństwa, jakie występują wśród organizacji. Z jednej strony jest ono wskazywane jako najważniejszy cel, a z drugiej jako największa obawa związana z przejściem do chmury. Wprawdzie 87 proc. ankietowanych jest przekonanych, że przejście na „cloud computing" nie pogorszy bezpieczeństwa, a może je wręcz poprawić. Jednak największą obawę stanowi kwestia samego zapewnienia bezpieczeństwa środowiska chmurowego. Wskazane w badaniu potencjalne zagrożenia obejmują miedzy innymi: złośliwe oprogramowanie, kradzież danych przez hakerów, a także utratę poufnych informacji.

Nie jesteśmy gotowi

Niemal połowa przebadanych przedsiębiorstw deklaruje, że nie jest jeszcze gotowa na wdrożenie rozwiązań chmurowych. Mniejszość spośród ankietowanych (między 15 a 18 proc.) ocenia, że ich personel IT jest bardzo dobrze przygotowany na krok w stronę przetwarzania chmurowego. Brak gotowości częściowo wynika z braku doświadczenia – zaledwie 25 procent zespołów IT miało jakąkolwiek styczność z przetwarzaniem w chmurze. W związku z tym większość organizacji sięga obecnie po pomoc z zewnątrz. Wiele organizacji dyskutuje na temat przejścia do chmury – między 75 a 81 procent ankietowanych przynajmniej rozmawia o różnych formach tego podejścia. Ponadto badanie wykazało, że zainteresowanie usługami chmurowymi jest bardzo wysokie. 73 proc. ankietowanych korzysta już lub jest w trakcie wdrażania wybranych usług chmurowych, przy czym na czoło wysuwają się usługi związane z bezpieczeństwem. Główne rodzaje usług chmurowych, po które sięgają firmy, to poczta elektroniczna (zarządzanie lub bezpieczeństwo), zarządzanie bezpieczeństwem, a także usługi zapewniające ochronę sieci web i komunikatorów. Niewiele jest jednak organizacji, które dokonałyby pełnej migracji do rozwiązań chmurowych. Mniej niż 20 proc. potwierdziło, że zakończyło wdrożenia w każdym z głównych obszarów objętych badaniem. Mniej więcej jedna firma na cztery jest obecnie w fazie wdrożenia. Około dwóch trzecich wciąż jest na etapie wczesnych rozmów, testów lub w ogóle nie rozważa przejścia do chmury.

Chmura rozczarowuje

Badanie firmy Symantec pokazało, że organizacje, które wdrożyły technologie chmurowe, nie uzyskują oczekiwanych efektów i korzyści. 88 proc. procent oczekiwało, że chmura poprawi elastyczność zaplecza IT, ale tylko 47 proc. potwierdza, że ten efekt udało się uzyskać. Wyniki okazały się także gorsze od oczekiwanych w takich obszarach jak przywracanie sprawności po awarii, efektywność, niższe koszty operacyjne i lepszy poziom bezpieczeństwa. Cloud computing czyli tzw. chmura obliczeniowa to technologia umożliwiająca korzystanie z aplikacji i dokumentów w każdym miejscu i na każdym komputerze bez instalowania żadnych programów i posiadania dokumentów na twardym dysku komputera. W tej technologii oprogramowanie jest instalowane tylko na jednym serwerze, a użytkownicy pracują łącząc się z nim.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA