fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

EBOiR może sprzedać Polkomtela na giełdzie

Fotorzepa, Seweryn Sołtys
EBOiR wesprze przejęcie Polkomtela przez Solorza-Żaka i w zamian obejmie do 16,2 proc. udziałów w spółce Metelem, do której będą należeć wszystkie akcje operatora sieci Plus
Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju nie tylko wesprze Zygmunta Solorza-Żaka przeznaczając do 200 mln euro na skredytowanie przejęcia Polkomtela, operatora sieci Plus. W zamian obejmie również część udziałów w telekomie – poinformowały strony porozumienia w piątek.
Za finansowy wkład instytucja, która zwykle angażuje się w procesy prywatyzacyjne oraz inwestycje wspierające rozwój lokalnych gospodarek, stanie się właścicielem 16,2 proc. udziałów w spółce Metelem Holding Company Ltd., należącej dziś do Solorza-Żaka.  Metelem – nowy podmiot w misternej konstrukcji, jaką jest finansowanie przejęcia Polkomtela - stanie się zaś docelowo jedynym bezpośrednim udziałowcem operatora sieci Plus. - Głównym celem naszej inwestycji jest wspieranie rozwoju Polkomtela. Gdy osiągniemy zamierzony skutek i nadejdzie odpowiednia chwila – rozważymy wyjście ze spółki w formie publicznej oferty – poinformowała Ina Coretchi z biura prasowego EBOiR-u.
Pytana, czy na giełdę trafiłby tylko pakiet banku, czy może większy powiedziała:  - To będzie zależało od sytuacji i trudno o tym dziś przesądzać. Solorz-Żak o giełdzie rozmawiać nie chce. – Najpierw trzeba spółkę przejąć, potem ją zrestrukturyzować, a potem ewentualnie myśleć co dalej – powiedział. Dziś Polkomtel operator należy ciągle do PKN Orlen, KGHM, PGE, Węglokoksu oraz brytyjskiego Vodafone. Aby przejąć tego jednego z trzech największych mobilnych gigantów działających w naszym kraju, Solorz-Żak potrzebuje zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wniosek w tej sprawie złożyła w urzędzie 27 lipca spółka Spartan Capital Holdings, kierowana przez Tobiasa Solorza, syna najbogatszego Polaka. UOKiK nie precyzuje, kiedy podejmie decyzję w tej sprawie.  - Z dużą dozą prawdopodobieństwa decyzja ws. Polkomtela zapadnie w tym roku – powiedziała w piątek agencji Reuters Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, szefowa UOKiK. Nie uściśliła jednak, ku jakiemu rozwiązaniu się skłania. Wcześniej, przy okazji prezentacji warunkowej decyzji aprobującej przejęcie sieci kablowej Aster przez UPC Polska, Krasnodębska-Tomkiel wskazywała jednak, że przypadku przejęcia Polkomtela nie należy porównywać z konsolidacją w świecie kablówek.  Wskazywała, że w tej ostatniej transakcji chodzi o połączenie dwóch różnych rynków: medialnego i telekomunikacyjnego. UOKiK wydając decyzję weźmie pod uwagę opinie branży, w tym Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Anna Streżyńska, szefowa UKE potwierdza, że opinia urzędu w tej sprawie jest pozytywna. Jak to się dzieje, że wniosek o zgodę na przejęcie Polkomtela składa Spartan, a docelowym właścicielem sieci Plus będzie Metelem?  – Metelem jest pośrednio właścicielem Spartana – tłumaczy Tomasz Matwiejczuk, rzecznik Solorza-Żaka. To nie pierwsza zmiana właścicielska w strukturze własnościowej Spartan Capital Holdings. Wpisy w Krajowym Rejestrze Sądowym świadczą o tym, że w ciągu ostatnich miesięcy własność udziałów przepisywano kolejno z Solorza-Żaka na spółkę Goldcup 100074 AB i Eileme 4AB. Zmiany te należy wiązać ze złożonością transakcji przejęcia Polkomtela. Solorz-Żak posiłkuje się przy tym w dużej mierze długiem: banki – liderzy konsorcjum organizującego finansowanie zobowiązały się dostarczyć równowartość 3,6 mld euro długu w różnej formie. Dziś kwota ta odpowiada 15,4 mld zł, czyli o 1 mld zł więcej niż w chwili gdy Spartan Capital Holdings  podpisał warunkową umowę kupna akcji Polkomtela. Nie zabrakło wzmianki o NFI Midas (z informacji prasowej): "Udział tak znaczącej i szanowanej instytucji finansowej w transakcji nabycia Polkomtela oznacza dla nas dodatkowe, solidne i stabilne finansowanie transakcji. Jestem przekonany, że zaangażowanie EBOiR jako akcjonariusza Polkomtela, potwierdza pewność finansową transakcji i wspiera nasz projekt, realizowany wraz z Grupą Midas, rozwoju ogólnopolskiej sieci LTE umożliwiającej szybki bezprzewodowy dostępu do Internetu z prędkości transferu do 326 Mb/s" – powiedział Zygmunt Solorz-Żak.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA