fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Moja Emerytura

Pracownicze fundusze lepsze od OFE

Pracownicze fundusze emerytalne straciły przeciętnie 4,2 proc. w ciągu trzech kwartałów tego roku. Dla porównania w przypadku otwartych funduszy emerytalnych jest to strata rzędu nieco ponad 5 proc.
Pracownicze fundusze emerytalne (PFE) to jedna z form pracowniczych programów emerytalnych (PPE) tworzonych w zakładach pracy. Obecnie w Polsce działa pięć takich funduszy. Oszczędza w nich ok. 60 tys. pracowników (aktywnych klientów jest mniej, po ponad 30 tys.).
Fundusze pracownicze, podobnie jak otwarte fundusze emerytalne (OFE), działające w ramach publicznego systemu emerytalnego, inwestują pieniądze członków. Przez trzy kwartały tego roku pracownicze fundusze straciły przeciętnie 4,2 proc. Warto jednak zaznaczyć, że od sierpnia indeksy giełdowe zaczęły mocno spadać. Najbardziej od 2008 r. I to miało główne przełożenie na wyniki funduszy emerytalnych. Ale co ciekawe wynik wypracowany przez pracownicze fundusze jest nieco lepszy stopa zwrotu otwartych funduszy emerytalnych (ok. -5 proc.).
Różnice w wynikach między pracowniczymi a otwartymi funduszami mogą być rezultatem innego składu portfela inwestycyjnego. OFE dużo więcej pieniędzy lokują w akcje czy obligacje skarbowe. Z kolei fundusze pracownicze kupują głównie jednostki uczestnictwa specjalistycznych funduszy inwestycyjnych. Poza tym nie zarządzają pieniędzmi samodzielnie, tylko zlecają to zadanie firmom zewnętrznym.
Najlepszy wynik w tym roku ma Słoneczna Jesień. Strata tego funduszu wynosi -3,1 proc. Niewiele słabiej wypada Unilever Polska -3,4 proc. Najsłabiej poszło PFE Nowy Świat - -5,2 proc.
Gdy analizuje się dłuższy okres inwestycji PFE wyniki są lepsze. Za 12 miesięcy strata wynosi mniej, bo średnio -2,6 proc. Za okres 24 i 36 miesięcy jest już zysk. Odpowiednio jest to przeciętnie 8,6 proc. i 15,6 proc.
W najdłuższym okresie 3 lat najlepszy jest fundusz Nowy Świat. Jego zysk wynosi 17,2 proc., a najsłabszy jest wynik PFE Nestle Polska (13,4 proc.). Dla porównania wynik OFE za ten sam okres (36 miesięcy) też wypada słabiej, bo przeciętnie wynosi mniej niż 15 proc.
Na koniec września aktywa zgromadzone w PFE wyniosły 1,54 mld zł. Od początku roku zmniejszyły się o 1,2 proc. (o prawie 19 mln zł).
 
Stopy zwrotu PFE, w proc.
XII '10-
-IX '11
IX '10-
-IX '11
IX '09-
-IX '11
IX '08-
-IX '11
 
 
Składki do programów
Podstawową składkę do pracowniczych programów emerytalnych odprowadza pracodawca (maksymalnie równowartość 7 proc. wynagrodzenia). Pracownik może z kolei wpłacać składkę dodatkową (według szacunków robi to mniej niż 10 proc. uczestników programów). Maksymalna wysokość dodatkowych wpłat w tym roku to nieco ponad 15 tys. zł (dla porównania na indywidualne konto emerytalne można przekazać trochę ponad 10 tys. zł).
Źródło: mojaemerytura.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA