fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Łotysze rozbudują największy port

Iwona Trusewicz
W sześć lat łotewski port podwoi moce przeładunkowe. Koszt inwestycji to 150 mln euro
Szefowie portu nie kryją, że wielka rozbudowa skierowana jest na przyciągnięcie nowych klientów, przede wszystkim z Rosji. Dziś na rosyjskie towary przypada 60 proc. obrotów portu.
- Zbudujemy cztery terminale wielofunkcyjne. W każdym będzie można przeładować maksymalnie 7,5 mln towarów rocznie, co daje w sumie 30 mln ton - zapowiedział Andris Ameriks prezes ryskiego portu dla dziennika RBK daily. Dla porównania obroty polskiego zespołu portów Szczecin-Świnoujście w 2010 r wyniosły 20,84 mln ton. Jednak łotewski port jest bardziej konkurencją dla portów rosyjskich, w tym dla portu towarowego Ust - Ługa pod St. Petersburgiem. Dlatego plany Łotyszy zaniepokoiły Rosjan, choć eksperci odnoszą się do zapowiedzi z pewnym dystansem, by nie powiedzieć lekceważeniem.
- Dwa razy już słyszałem o podobnych planach, a dotąd nic się tam nie dzieje. I nie będzie przez najbliższe 20 lat - uważa Aleksiej Biezborodow z InfraNews. - Konkurencja po przeładunku kontenerów rzeczywiście szybko rośnie w Europie, ale nie widzę Rygi wśród naszych poważnych rywali - dodaje Aleksandr Gołowiznin wiceprezes spółki portowej Ust-Ługa. Nie ma on wątpliwości, że nawet jeżeli Ryga będzie przeładowywać nawet 300 tys. kontenerów rocznie, to jest to tylko jedna czwarta tego, co przeładowuje jeden terminal petersburskiego portu. A jest ich tam pięć.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA