fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Ulga meldunkowa: zameldowany jeden małżonek, skorzystają oboje

Fotorzepa, Raf Rafał Guz
Wystarczy, że jedno z małżonków było zameldowane w zbywanym lokalu, by uniknęli zapłaty podatku
Uznało tak Ministerstwo Finansów w wydanej 7 października interpretacji ogólnej w sprawie ulgi meldunkowej (sygnatura interpretacji: DD2/033/66/KOI/2011/DD-433).
Dotyczy to przepisów, które obowiązywały w latach 2007 – 2008, ale wciąż są stosowane przy rozliczaniu zysku ze sprzedaży nieruchomości nabytych w tym okresie. Przypomnijmy, że sprzedający mieszkanie nie płacą PIT, jeśli byli w nim zameldowani przez co najmniej 12 miesięcy i złożą odpowiednie oświadczenie do urzędu skarbowego. Organy podatkowe upierały się dotychczas, że małżonkowie zbywający wspólny lokal mogą skorzystać z ulgi tylko wówczas, gdy oboje spełnili te warunki. Jeśli zameldowana była np. tylko żona, to mąż musi płacić podatek od swojej połowy nieruchomości.
Tymczasem sądy wypracowały jednolitą linię orzeczniczą przeciwstawną do stanowiska fiskusa. Przykładem jest m.in. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 14 października 2010 r. (sygn. II FSK 949/09), który uznał, że do zwolnienia wystarczy meldunek jednego z małżonków. Ministerstwo wyjaśnia, że powodem wydania interpretacji ogólnej były liczne wątpliwości i spory dotyczące stosowania art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o PIT w brzmieniu obowiązującym w latach 2007 – 2008. „Interpretacja powyżej wskazanych przepisów prowadzi do wniosku, że ulga meldunkowa ma zastosowanie łącznie do obojga małżonków, nawet wówczas, gdy warunek zameldowania spełnia tylko jedno z małżonków. Zwolnienie od podatku przychodów z odpłatnego zbycia ma zatem zastosowanie również do małżonka, który tego warunku nie spełnia" – czytamy w piśmie MF. Resort podkreśla, że wystarczy, by jedno z nich złożyło oświadczenie, iż spełnia warunki do zwolnienia. – Należy wyrazić zadowolenie, że po kilku latach sporów Ministerstwo Finansów ostatecznie przyjęło racjonalne stanowisko zgodne z orzecznictwem sądów. W praktyce oznacza to zakończenie kłopotów wielu małżeństw sprzedających mieszkanie – mówi Grzegorz Grochowina, ekspert w firmie doradczej KPMG. A co w sytuacji, gdy w poprzednich latach jedno z małżonków zapłaciło już daninę, gdyż nie było zameldowane w zbywanym lokalu? – Interpretacja nie odnosi się do takich przypadków. Osoba, która znalazła się w tej sytuacji, może wnioskować o zwrot nadpłaty podatku – dodaje Grzegorz Grochowina. – Warto, by teraz resort finansów uregulował kwestię ulgi meldunkowej w odniesieniu do sprzedaży mieszkań z udziałem w gruncie. Z dotychczasowego stanowiska MF wynika, że preferencja nie obejmuje działki związanej ze zbywanym lokalem. sygnatura interpretacji: DD2/033/66/KOI/2011/DD-433 Zobacz serwis » Prawo dla Ciebie » Podatki » Podatek dochodowy » Nieruchomości » Ulgi mieszkaniowe Zobacz nasz poradnik » Jak zaoszczędzić na podatkach od nieruchomości
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA