fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Nowe mieszkania – co oferują deweloperzy

Fotorzepa, Rafał Guz rg Rafał Guz
Mniej nowych inwestycji trafiło na rynek w trzecim kwartale. Deweloperzy muszą wyprzedać lokale w starszych projektach
W Krakowie na pierwotnym rynku mieszkań jest ok. 250 inwestycji, a we Wrocławiu – ponad 150. W stolicy zaś - 350 – podaje Emmerson, firma doradcza i pośrednicząca w obrocie nieruchomościami.
- W trzecim kwartale tego roku najwięcej nowych inwestycji, jak i najwięcej nowych mieszkań, weszło do sprzedaży w stolicy. Warszawa w obu przypadkach zdecydowanie wyprzedza pozostałe miasta – mówi Jarosław Mikołaj Skoczeń z Emmersona. – Największa liczba nowych inwestycji deweloperskich znajduje się na  Mokotowie, Pradze- Południe oraz Białołęce. Z kolei zaufania deweloperów nie może odzyskać Wilanów, gdzie w od lipca do września nie rozpoczęto sprzedaży żadnego projektu – podkreśla.  Patrz: Lokalizacja inwestycji deweloperskich. W pierwszym kwartale br. do sprzedaży w Warszawie trafiło 39 inwestycji, w drugim – 38, a w trzecim już mniej, bo 31. W projektach wprowadzonych na rynek w minionym kwartale br. deweloperzy oferują ponad 2,5 tys. mieszkań.
- Zdecydowanie największy spadek liczby nowych inwestycji wprowadzanych na rynek odnotowaliśmy w Krakowie .W tym mieście w pierwszym i drugim kwartale br. rozpoczęto sprzedaż odpowiednio w 34 i 37 inwestycjach, natomiast w  trzecim kwartale już tylko w 13 – podaje Skoczeń. Mniej inwestycji trafiło do sprzedaży także we Wrocławiu. W dwóch pierwszych kwartałach br. deweloperzy wprowadzili w sumie 37 projektów, a w trzecim kwartale br. – 15. Liczba mieszkań w nowych inwestycjach z trzeciego kwartału: ponad 1 tys. Na końcu zestawienia jest Łódź. - To miasto zostaje w tyle zarówno, jeśli chodzi o liczbę nowych inwestycji, jak i sumę oferowanych w nich lokali – mówi Skoczeń. Od lipca do września na rynek w Łodzi trafiły trzy nowe inwestycje. W pierwszym kwartale br. było ich 7, w drugim – 4. W Poznaniu z kolei w trzecim kwartale br. przybyło 12 nowych projektów, podczas gdy w pierwszym kwartale br. było ich 16, a w drugim – 13. Inaczej sytuacja wygląda w Gdańsku. - W ciągu ostatnich trzech miesięcy w tym mieście na rynek trafiło więcej nowych projektów niż we Wrocławiu i Krakowie, bo 17. Jednak to w tych ostatnich dwóch miastach liczba sprzedawanych w nich mieszkań jest większa. Nowe inwestycje w Gdańsku oferują mniej niż 1 tys. lokali – wyliczają analitycy z Emmersona. Patrz: Liczba inwestycji wprowadzanych do oferty Czy fakt, że na rynek w trzecim kwartale trafiło mniej inwestycji niż  w pierwszych kwartałach (nie licząc Gdańska) oznacza, że deweloperzy zmniejszają swoja aktywność? - Liczba inwestycji nie zawsze musi się przekładać na  liczbę mieszkań. Osiedla deweloperskie mogą się bardzo różnić także wielkością – poczynając od tych  złożonych z zaledwie kilku lokali, a kończąc na wielkich inwestycjach, składających się nawet z kilkuset mieszkań – zastrzega Jarosław Mikołaj Skoczeń. Dodaje, że w głównych miastach już dziś jest więcej nowych mieszkań, niż w szczycie  z przełomu 2007 i 2008 r. Według analityków z Emmersona deweloperzy mają świadomość, że znalezienie chętnych na tak dużą ofertę zajmie trochę czasu. - Ten fakt oraz możliwość wystąpienia drugiej fali kryzysu nakazuje większą ostrożność. Można zakładać, że przynajmniej część firm deweloperskich wstrzyma lub przesunie w czasie rozpoczęcie nowych inwestycji, obserwując wyniki sprzedaży w aktualnych projektach – uważa Skoczeń. - Możliwa jest również większa skłonność do etapowania inwestycji. Przedstawiciel Emmersona zauważa jednocześnie, że na podpis prezydenta czeka tzw. ustawa deweloperska, nakładająca na przedstawicieli branży dodatkowe obowiązki – np. posiadanie rachunków powierniczych. - Nowe przepisy obejmą te projekty, których sprzedaż rozpocznie się po sześciu miesiącach od dnia ogłoszenia ustawy. Choć ten termin wydaje się odległy, to można się spodziewać, że deweloperzy będą chcieli do tego czasu umieścić na rynku większą liczbę inwestycji – ocenia Skoczeń.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA