fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Wzrosty na rynku akcji

Fotorzepa, Szymon Łaszewski
Akcje na GPW zyskiwały w ślad za poprawą nastrojów inwestorów na rynkach rozwiniętych. Inwestorzy najchętniej handlowali KGHM – obrót sięgnął 382 mln zł, co stanowiło 38 proc. wartości obrotu na szerokim rynku.
Sesja na GPW rozpoczęła się od wzrostów głównych indeksów, a WIG20 zyskał 1,7 proc. Od początku handlu indeks blue chips był mocniejszy niż małe i średnie spółki, ale był słabszy na tle giełd zachodnioeuropejskich. Około południa WIG20 zyskiwał ok. 1,7 proc., mWIG40 rósł o 0,7 proc., a DJ Euro Stoxx 50 zwyżkował aż o 2,7 proc.
Handel na rynku akcji w pierwszej połowie sesji w wykonaniu krajowych inwestorów był nudny. Niewielkie zmiany kursów znalazły potwierdzenie w niewysokiej aktywności uczestników rynku. Końcówka notowań przyniosła jednak przyspieszenie wzrostu WIG20, który zyskał na zamknięciu 2,63 proc. Obrót na WIGu sięgnął 1 mld zł, z czego ponad 89 proc. przypadło na flagową dwudziestkę. Liderem handlu pod względem płynności były akcje KGHM, gdzie obrót sięgnął 382 mln zł, co stanowiło 38 proc. obrotu na szerokim rynku. Chętnie handlowano także walorami PKO BP i Pekao, gdzie obrót wyniósł odpowiednio 106 i 63 mln zł.
Wśród blue chips najbardziej wzrosły papiery PBG i GTC – o 15,7 proc. i 9,2 proc., a spadły akcje TP i Tauron – o 2,2 proc. i 0,2 proc. Inwestorzy poznali odczyt finalny indeksu PMI usług Niemiec za wrzesień, który wyniósł 49,7 wobec odczytu wstępnego 50,3. W sierpniu indeks ten wyniósł 51,1. Z kolei indeks PMI usług eurolandu wyniósł 48,8 wobec odczytu wstępnego 49,1. W sierpniu wyniósł 51,5. Są to dane najsłabsze od lipca 2009 r. Zatem finalne odczyty PMI okazały się gorsze od odczytów wstępnych i wskazań w sierpniu. Opublikowany raport Challengera w USA pokazał, że planowana we wrześniu liczba zwolnień wzrosła o 211,5 proc. r/r wobec wzrostu o 47 proc. w sierpniu. Oznacza to, że amerykańscy pracodawcy ogłosili największe redukcje zatrudnienia od ponad dwóch lat, które wynikają głównie z cięcia wydatków federalnych. Rada Polityki Pieniężnej utrzymała główną stopę procentową na niezmienionym poziomie 4,5 proc. Analitycy spodziewali się właśnie takiej decyzji Rady, dlatego złoty nie zareagował na komunikat i pozostał stabilny wobec głównych walut.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA