fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wybory parlamentarne 2011

Premier zapowiada odchudzenie resortów

Premier Donald Tusk
Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski
Po wyborach dojdzie do zmian w strukturach rządowych. Na pewno rozdzielone zostanie MSWiA
Premier zapowiedział, że jeśli PO wygra wybory, to jedną ze zmian w strukturze rządu będzie rozdzielenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na MSW i podległą szefowi rządu administrację publiczną. MSW będzie odpowiedzialne za działania służb, takich jak: policja, Straż Graniczna i straż pożarna. Dodał, że resort ten będzie "wiodący" w stanach nadzwyczajnych, takich jak m.in. klęski żywiołowe.
Tusk poinformował też, że administracja publiczna będzie podlegała bezpośrednio premierowi. Zaznaczył, że prezes Rady Ministrów zarządzając administracją publiczną, w tym korpusem wojewodów, będzie także osobiście odpowiedzialny za proces deregulacji.

Połączyć resorty energetyki i środowiska

- Resorty energetyki i środowiska będą wspólnie zarządzane po wyborach - dodał premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej. Zapowiedział, że dojdzie do odchudzenia ministerstw oraz stworzenia specjalnych międzyresortowych programów.
Jak podkreślił, energetyka i środowisko naturalne wymagają wspólnego, jednolitego zarządzania. - Zarówno ze względu na bardzo ścisły związek dzisiaj między ochroną klimatu, działaniami UE i wyzwaniami energetycznymi, ale także - a może przede wszystkim - ze względu na rzeczywiście wielką szansę, jaką stanowią złoża gazu łupkowego w Polsce - powiedział szef rządu.

Po wyborach powstanie Centrum Planowania Strategicznego

Tusk zapowiedział, że jeśli po wyborach parlamentarnych będzie tworzył nowy rząd, chce powołać Centrum Planowania Strategicznego. Miałoby ono bezpośrednio współpracować z prezesem Rady Ministrów. - Dotychczas współpracujące ze mną i z rządem zespoły, takie jak zespół doradców strategicznych pod nadzorem ministra Michała Boniego, Rada Gospodarcza, której prace prowadził Jan Krzysztof Bielecki i zespół ds. programowania prac rządu (...) utworzą Centrum Planowania Strategicznego - powiedział Tusk na konferencji prasowej w Warszawie.

Resort infrastruktury przekształci się w resort transportu

- Obecny resort infrastruktury zostanie przekształcony w resort transportu, dla którego priorytetem na kolejne cztery lata będzie rozwój kolei - poinformował premier Donald Tusk. Zapowiedział też powstanie Ministerstwa Cyfryzacji. Tusk podkreślił, że doświadczenia infrastrukturalne pokazują, że obecne Ministerstwo Infrastruktury powinno przekształcić się w Ministerstwo Transportu odpowiedzialne nie tylko za budowę nowych dróg, przebudowę kolei, lotnictwo cywilne i transport morski. Ministerstwo to - zaznaczył premier - będzie musiało też skutecznie trzeba zadbać, aby "koordynacja między inwestycjami drogowymi i kolejowymi nie doprowadzała do blokad czy zakłóceń w ruchu". Dlatego - zapowiedział Tusk - dotychczasowe Ministerstwo Infrastruktury zajmie się problemami transportu ze szczególnym uwzględnieniem kolei jako priorytetu na następne cztery lata. - Natomiast wydzielone z infrastruktury dziedziny telekomunikacyjne i informatyczne zostaną skupione w jednym ręku ministra cyfryzacji, co pozwoli na odchudzenie wszystkich resortów, które dotąd bardzo skutecznie broniły własnej agendy cyfrowej - powiedział premier.

Narodowy program senioralny po wyborach

Premier Donald Tusk zapowiedział, że jeśli PO będzie rządzić po wyborach parlamentarnych, to uruchomi narodowy program senioralny. Jego liderem będzie minister ds. wykluczonych Bartosz Arłukowicz; miałby on koordynować działania różnych resortów na rzecz seniorów. - Będziemy uruchamiać specjalne międzyresortowe programy, specjalne projekty, które będą miały własnych liderów. Przykładem takiego projektu będzie program senioralny - oświadczył szef rządu. - Liderzy takich projektów, w tym przypadku myślę o przygotowującym się do tej roli od wielu miesięcy ministrze Arłukowiczu, będą mieli za zadanie koordynować działania kilku resortów - tłumaczył Tusk. W przypadku narodowego programu senioralnego będzie to dotyczyć działań resortów: zdrowia, pracy oraz kultury.
Źródło: TVN24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA