fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Kolejarze protestują w obronie przywilejów

Związek Pracodawców Kolejowych wypowiedział Ponadzakładowy Układ Zbiorowy Pracy. To jak twierdzą kolejowi związkowcy może oznaczać m.in. utratę premii. Na środę zapowiadają akcje protestacyjną
Jak podają związkowcy wypowiedzenie układu grozi tym, że z początkiem 2012 roku kolejarze mogą stracić uprawnienia i dodatki do wynagrodzenia takie jak dodatek za pacę w godzinach nadliczbowych, w niedzielę i święta, za pracę w porze nocnej, nagrody jubileuszowe, odprawy emerytalne czy uprawnienie do świadczeń przejazdowych czyli zniżek na pociągi. Wynoszą one 99 proc. dla pracowników i 80 proc. dla członków rodzin.
- Powodem wypowiedzenia jaki nam został podany jest brak ustaleń dotyczących świadczeń przejazdowych. Obecny dokument jest ważny do 2012 roku, trwa dyskusja czy to oznacza styczeń 2012 roku czy koniec 2012. Prawnicy opowiadają się za tą drugą opcją — mówi Leszek Miętrek, przewodniczący Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych. Jak dodaje każda ze spółek kolejowych powołuje się na inną wersję wydarzeń. — Propozycja nowego Ponazadkładowego Układu Zbiorowego Pracy jest nie do przyjęcia — praktycznie we wszystkich przypadkach odsyła do zakładowych układów zbiorowych. Tymczasem w PKP Intercity takie układu nie ma, w Przewozach Regionalnych został wypowiedziany. Konsekwencją wypowiedzenia układu ponadzakładowego może być wypowiadanie porozumień zakładowych — Dodaje Leszek Miętek.
Związkowcy kolejowi zapowiedzieli na środę akcję protestacyjna. Najpóźniej do jutra okaże się jaką formę przyjmie.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA