fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Dług i deficyt wyższy niż chce rząd

Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński
Polska gospodarka spowolni w przyszłym roku do 2,3 proc. - uważają analitycy banku BNP Paribas. W ich ocenie na 4 proc. wzrost - jak szacuje resort finansów tak dla 2011 i 2012 roku - nie ma co liczyć także w tym roku
Prognoza banku mówi o poziomie 3,7 proc., czyli niższym niż w 2010 roku, kiedy osiągnęliśmy wzrost 3,8 proc. Lekkiego przyspieszenia ekonomiści spodziewają się w 2013 roku - do 2,9 proc.
Inflacja powinna spaść z 4,2 w tym do 2,3 proc. w przyszłym roku.
Światowa gospodarka w tym czasie będzie się rozwijać w szybszym tempie. BNP Paribas prognozuje wzrost na ten rok na poziomie 3,9, a na przyszły 3,4 proc. Strefa euro odnotuje znacznie gorszy wynik - PKB wzrośnie o 1,5 proc. w tym i 0,7 w przyszłym roku.
Ekonomiści są też znacznie bardziej sceptyczni jeśli chodzi o poziom długu i deficytu niż resort finansów. Ministerstwo z uwagi na słabego złotego podniosło wprawdzie prognozę zadłużenia na ten rok z 54,9 do 57 proc. w relacji do PKB, ale zdaniem BNP Paribas to i tak optymistyczne założenie. Bank szacuje, że na koniec tego roku wyniesie ono 57,8 proc. PKB, a w przyszłym obniży się do 57,1 proc. PKB. To samo dotyczy prognozowanego poziomu deficytu finansów publicznych. Ekonomiści nie zakładają, że rządowi uda się obniżyć go poniżej 3 proc. w przyszłym roku. W ich ocenie spadnie on z 5,7 w tym zaledwie do 4,9 proc. PKB w 2012 roku.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA