fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Promocja turystyczna

Żyrardów jednym z 21 europejskich EDEN-ów

Materiały Promocyjne
Żyrardów został wyróżniony przez Komisję Europejską wśród 21 "Modelowych Ośrodków Turystycznych Europy (EDEN)" w kategorii „Turystyka i rekultywacja terenu"
EDEN to inicjatywa Komisji Europejskiej, której celem jest promowanie zrównoważonego rozwoju turystyki. W tym roku tematem przewodnim konkursu była rewitalizacja miejsc i obiektów na cele turystyczne, dlatego udział w nim wzięły miejsca, które wykorzystują potencjał obszarów zrewitalizowanych, w których rozwój turystyki współgra z unikatowym charakterem miejsca i potrzebami mieszkańców.
Żyrardów został zgłoszony po konkursie krajowym, w którym wzięło udział 16 miejsc i obiektów z całej Polski. Wśród nich stolica wikliny - Rudnik nad Sanem, średniowieczny układ urbanistyczny Siewierza (woj. śląskie), Kostrzyńskie Pompeje (woj. lubuskie) i Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa w Nowym Tomyślu (woj. wielkopolskie).
- Od 2004 roku rewitalizujemy Żyrardów, jako unikatową osadę przemysłową. W jej skład wchodzą dawne przędzalnie lnu, budynki mieszkalne, park, budynki użyteczności publicznej, jak dworzec kolejowy - mówi naczelnik wydziału funduszy europejskich w żyrardowskim ratuszu Jacek Grzonkowski. - Robi to samorząd dzięki funduszom unijnym, PKP i inwestorzy prywatni.
Jak mówi Grzonkowski, te działania procentują. - Wpisaliśmy się w modę na turystykę industrialną. Przyjeżdżają do nas turyści indywidualni i grupy. Ci pierwsi to często potomkowie wielokulturowej społeczności Żyrardowa sprzed stu lat - Niemcy, Francuzi, Czesi, Holendrzy, Szkoci, Anglicy, Izraelczycy.W mieście stoją tablice z objaśnieniami, każdy może więc zwiedzać według własnej trasy.
- Nagroda EDEN pozwoli nam wypłynąć na europejskie wody, może spowoduje, że częściej będziemy dostrzegani przez turystów spoza dużych miast, jak Wrocław, Warszawa, Poznań. Nasz osada jest unikatowa w skali Europy. W latach świetności była trzecim producentem tkanin lnianych na świecie. Tradycje kontynuuje prywatny zakład produkujący obrusy i serwety - dodaje naczelnik.
Nagroda ma charakter nie tylko prestiżowy, ale wiąże się z możliwością posługiwania się logo i tytułem „Najlepsze Europejskie Destynacja Turystyczna", jak i promocją w kraju przez Polską Organizację Turystyczną i za granicą przez Komisję Europejską
Lista 21 Modelowych Ośrodków Turystycznych Europy wybranych w roku 2011
POLSKA – Żyrardów
Żyrardów był dawniej jednym z największych ośrodków przemysłu włókienniczego w Europie. Miasto zbudowane zostało w drugiej połowie XIX w. według innowacyjnego projektu ze szczegółowo zaplanowanym układem ulic i dzielnicą mieszkalną przeznaczoną dla robotników pracujących w lokalnych fabrykach.  Dzisiaj, dzięki pracom konserwacyjnym, Żyrardów jest unikatowym przykładem miasta przemysłowego. Dawne przędzalnie zamieniono w budynki mieszkalne, restauracje i sklepy, zachowując przy tym ich oryginalny styl architektoniczny.
AUSTRIA – miasto Gmünd w Karyntii
Miasto położone w pokrytej bujną roślinnością dolinie w Parku Narodowym Nockberge należy do sieci historycznych „Obmurowanych Miast Europy". Dzięki staraniom lokalnej społeczności, odrestaurowano 15 średniowiecznych budynków, a następnie utworzono w nich ośrodki kultury i sztuki.
BELGIA – gmina Marche-en-Famenne
Tereny gminy najlepiej zwiedza się poruszając się na dwóch kołach lub konnym powozem. Miłośnicy historii odkryją tu uroki XIII-wieczego miasta kupieckiego. Odrestaurowane zabytki to m.in. wieża strażnicza w Juniesse, Stary Spichlerz, klasztor karmelitanek, otoczony murem z filigranowymi wieżyczkami i fosą bajkowy zamek w Jemeppe.
CHORWACJA – stadnina Pustara Višnjica
Tę piękną, rozległą, XIX-wieczną posiadłość – stadninę hodowlaną koni rasowych we wschodniej Slawonii – otacza las, w którym przeważają drzewa limonki, kasztanowca i klonu. Pustara Višnjica to jedyna działająca w Chorwacji Pustara, czyli stadnina koni rasowych. Kwitnie tu agroturystyka, można tu zobaczyć, jak uprawia się lokalne zioła, zboża i inne rośliny, podpatrzeć, jak tworzy się biżuterię ludową.
CYPR – wioska Kalopanagiotis
Kalopanagiotis, położona w pobliżu źródeł termalnych, a w czasach starożytnych odwiedzana przez króla Salomona i Bizantyjczyków, to idylliczna wioska usytuowana nad urwistymi zboczami gór Trodos. Historyczne kaplice, dawne klasztory i budynki mieszkalne zostały dokładne odrestaurowane i obecnie mieszczą się w nich imponujące zbiory sztuki bizantyjskiej oraz muzea lokalnej historii.
CZECHY – region Slovácko
Odwiedzający ten region mogą przepłynąć łodzią po odnowionym i znakomicie utrzymanym 100-kilometrowym kanale Bat'a, którego szlak ciągnie się przez bujne lasy, Mogą zwiedzić muzea i zabytki ukazujące bogate tradycje górnicze i winiarskie regionu. To tu tańczy się tradycyjny taniec „verbunk". W 2005 r. Slovácko zostało wpisane na listę UNESCO. Znajdują się tu jedne z najlepszych i najstarszych winnic w Czechach.
ESTONIA – dwory Parku Narodowego Lahemaa
W „krainie zatok", jak zwany jest czasem wspaniały Park Narodowy Lahemaa, stoją trzy dwory, w różnych kolorach i z różnych epok, ale zbliżone stylem, ponieważ są świadectwem dawnej świetności Estonii i stanowią przykład architektury klasycznego baroku.
FRANCJA – miasto Roubaix
Roubaix, miejscowość położona w bogatym, słynącym z włókiennictwa regionie trójkąta miast Lille - Roubaix - Tourcoing w północnej Francji, przekształciło się w pełne życia, przyciągające artystów miasto. Wiele dawnych obiektów przemysłowych i miejskich zostało przekazanych do innych celów – dawna pływalnia miejska to obecnie muzeum sztuki, a stary warsztat samochodowy to niezależny teatr.
GRECJA – gmina Delfy
To stąd pochodzi słynna wyrocznia, a w mitologii greckiej miasto to uznawano za „centrum wszechświata". Delfy to długa i nie do końca zbadana historia, niezwykłe pejzaże, czyste, oznaczone niebieską flagą jakości plaże oraz ogromna liczba zabytków archeologicznych. Niektóre z prac konserwatorskich prowadzonych w Delfach to: renowacja garbarni sprzed kilku wieków znajdujących się w dzielnicy Harmaina o odbudowa Starego Miasta w Amfissie.
HISZPANIA -  Park Ekologiczny Trasmiera
To fascynujące muzeum na świeżym powietrzu, ukazujące życie ekosystemu słonych mokradeł, wybrzeża oraz historię tego ważnego obszaru przyrodniczego. Park rozpościera się na obszarze 2,5 tys. hektarów i na jego terenie znajdują się również odrestaurowane dawne posiadłości wiejskie, stary młyn i obserwatorium ptaków, które pełnią funkcje kulturalne i edukacyjne.
HOLANDIA – miejscowość Veenhuizen
W tym cichym, choć pełnym niespodzianek zakątku kraju można spędzić noc w celi dawnego więzienia. Miasto Veenhuizen to dawne więzienie i kolonia karna, które w wyniku regeneracji zmieniono w kwitnącą i otwartą na turystykę miejscowość. Zabudowania dawnego więzienia to dziś domy gościnne, ośrodki zdrowia, galerie sztuki i muzea.
IRLANDIA - dawny szlak kolejowy Great Western Greenway w hrabstwie Mayo
Dawny szlak kolejowy Great Western Greenway to obecnie jedna z najwspanialszych tras rowerowych w Europie. Ten imponujący, 42-kilometrowy szlak wiedzie przez krajobrazy lądowe i morskie, tuż nad urwistym atlantyckim wybrzeżem hrabstwa Mayo.
ISLANDIA – wioska Stykkishólmur
Urocza wioska rybacka na zachodnim wybrzeżu Islandii, z której widok rozpościera się na skaliste Fiordy Zachodnie. W wyniku spowolnienia przemysłu rybackiego wioska ta wprowadziła projekt regeneracji terenu, mający przyciągnąć turystów i podkreślić, jak ważna jest ochrona środowiska naturalnego. Dawne domy rybackie przekształcono w pensjonaty.
LITWA – dwór w Rakiszkach
Wytworny i elegancki dwór w Rakiszkach, dawna rezydencja hrabiego Ignacego Tyzenhausa, leży w otoczeniu wspaniałych ogrodów. W odrestaurowanych pokojach organizowane są wieczory kulturalne, w których uczestniczą zarówno miejscowi, jak i turyści. Na terenie dworu utworzono też Muzeum Regionalne Rakiszek, w którym zgromadzono ponad 77 tys. eksponatów odzwierciedlających dziedzictwo kulturalne regionu, książki oraz dzieła sztuki.
ŁOTWA - wioska Ligatne
Wioska Ligatne powstała wokół działającego tu od dawna młyna papierniczego. Jest to najstarszy działający młyn na Łotwie i jedyny, w którym produkuje się papier. W czasach dawnej świetności, klientami młyna byli rosyjscy carowie. Dziś stanowi on punkt centralny wsi, nadal przetwarzając papier z odzysku i wspomagając swoją działalnością regenerację regionu.
MALTA – wioska G?arb
Na zachodnim wybrzeżu maltańskiej wyspy Gozo leży spokojna wioska G?arb, w której młodzi ludzi nadal mówią lokalnym dialektem, a w restauracjach serwuje się tradycyjne lokalne potrawy, podtrzymując tym samym dwie podstawowe tradycje mieszkańców wyspy. Zaniedbana w przeszłości „Wied il Miela?", czyli „słona dolina", to naturalne rozlewisko o dużym bogactwie flory i fauny.
PORTUGALIA – Park Przyrodniczy Faial
Wyobraź sobie, że wspinasz się po wygasłym, porośniętym mchem kraterze wulkanu, do tego na wyspie pełnej łagodnych, pokrytych bujną roślinnością wzgórz. Można tego doświadczyć w Parku Przyrodniczym Faial na Azorach. Park został poddany renowacji i jest dziś dostępny dla odwiedzających w znacznie szerszym zakresie niż dawnej. Wyznaczono szlaki edukacyjne, stworzono ośrodek naukowo-badawczy, organizowane są również wycieczki z przewodnikiem.
SŁOWENIA – gmina Idrija
Wizyta w podziemnym muzeum miejscowego górnictwa tradycyjnego, którego komory znajdują się na samym końcu dawnych szybów, to dla zwiedzających możliwość dowiedzenia się, jak wyglądało tu wydobycie rtęci w czasach świetności miasta. Przekształcenie kopalni w żywe muzeum stanowiło część większego projektu, mającego na celu przyciągnięcie do Idriji turystów i zachowanie pamięci o dawnych tradycjach wydobywczych regionu.
TURCJA - dzielnica Hamamönü-Alt?nda? w Ankarze
W samym sercu popularnej wśród turystów Ankary, mieści się mało znana dzielnica Hamamönü. W latach 20. ubiegłego wieku dzielnica ta tętniła życiem, a jej architektura to mieszanka współczesnego stylu tureckiego z dawnym stylem otomańskim. Dziś ulice zamieniono tu w deptaki i odrestaurowano 33 historyczne budynki. Piękne meczety, sklepy, i domy prywatne.
WĘGRY – góry Mecsek
Łagodny śródziemnomorski klimat umożliwia tu uprawę fig, migdałów i winorośli. Na każdym kroku napotyka się dawne rzymskie osady i zabytki sprzed wielu wieków, a w wiele z tych miejsc tchnięto niedawno nowe życie. Obecnie można tu obejrzeć słynną fabrykę porcelany i centrum sztuki, i spędzić noc w hotelu na terenie znanego z uzdrowień klasztoru benedyktynów.
WŁOCHY – wioska Montevecchio w gminie Guspini
Południowo-zachodnie wybrzeże Sardynii oprócz malowniczych plaż, gajów oliwnych i błyszczących w słońcu gór mają wioskę Montevecchio. To jednocześnie muzeum ekologii powstałe w miejscu najstarszych we Włoszech kopalni, które odrestaurowano jako ważny pomnik dziedzictwa narodowego, umożliwiający przybyszom odkrycie dawnej historii przemysłu Sardynii.
Źródło: turystyka.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA