fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Od pacjenta tylko numer PESEL

Fotorzepa, Bartłomiej Żurawski BŻ Bartłomiej Żurawski
Lekarze, wypisując zwolnienia pacjentom, bezpodstawnie wymagają od nich NIP
Od 1 września 2011 r. zaczęła obowiązywać nowelizacja ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (DzU nr 171, poz. 1016). Zniosła ona obowiązek posługiwania się  NIP przez osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Oznacza to, że od osób, które nie mają firm lub nie są zarejestrowane jako podatnicy VAT, nie można żądać NIP.
Tymczasem o zmianie przepisów nie wiedzą niektórzy lekarze i przychodnie.
– Zachorowałem na grypę i poszedłem niedawno do przychodni Lux-Med. Lekarz wypisywał mi zwolnienie i poprosił o podanie NIP. Mówiłem, że już jest niepotrzebny, ale lekarz się uparł, więc podałem – mówi czytelnik.
Tomasz Niedźwiecki z grupy medycznej Lux-Med tłumaczy, że w pojedynczych przypadkach może się zdarzyć, że lekarz będzie wymagał NIP od pacjenta. ZUS nie rozesłał bowiem bezpośrednio informacji, jak powinni wypełniać druki zwolnień lekarskich z rubryką przeznaczoną na NIP.
O zmianach w przepisach informowała na początku września centrala ZUS. Urząd instruował na stronie internetowej placówki lekarzy i pracodawców, że we wszystkich dokumentach związanych z ubezpieczeniami społecznymi trzeba podawać tylko numer PESEL ubezpieczonego. W razie gdyby ubezpieczony nie miał nadanego takiego numeru,  wystarczy seria i numer dowodu osobistego lub paszportu. Lekarz może się wobec tego domagać od pacjenta tylko NIP jego pracodawcy.
– Wprowadzone przed likwidacją NIP dla osób fizycznych druki zwolnień  ZUS ZLA zawierają wprawdzie pozycję „numer NIP", ale nie wymagamy  jej wypełnienia – tłumaczy Wojciech Andrusiewicz z centrali ZUS.
NIP osób fizycznych nie jest również potrzebny do wniosku o świadczenie rehabilitacyjne składanego na druku ZUS NP -7, do wniosku o zasiłek opiekuńczy składanego na druku ZUS Z-15 czy nawet do wniosku o wypłatę zasiłku pogrzebowego składanego na druku ZUZ Z-12. Jednocześnie druki formularzy, na których jest wyodrębnione pole na  NIP, przychodnie mogą wydawać osobom fizycznym do wyczerpania swoich zapasów. Nie później jednak niż do 31 grudnia 2012 r.
W 2012 r. NIP nadany osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej lub niebędącym zarejestrowanymi podatnikami VAT zostanie w ogóle zniesiony. Ich jedynym identyfikatorem ma być PESEL.
Czytaj także w serwisach:
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA