fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Płace

ZFŚS: wydatki na cele socjalne można odliczyć

Pracodawcy powinni przekazać do piątku drugą wpłatę na ZFŚS. Wiele firm ma obawy o skutki podatkowe
Termin drugiej wpłaty na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych upływa 30 września. Firmy, które zdecydowały się na jego utworzenie, musiały wpłacić 75 proc. środków do 31 maja. Pozostałe 25 proc. musi trafić na konto funduszu do końca tego miesiąca. Tak wynika z ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU 1996 r. nr 70, poz. 335, z późn. zm.).
W 2011 r. odpis wynosi 1093,93 zł na jednego pracownika. Przepisy podatkowe pozwalają uznać te wydatki za koszt uzyskania przychodu, pod warunkiem że zostały wpłacone na rachunek funduszu. Co się stanie, gdy firma ze względu na pogorszenie sytuacji materialnej przeleje środki np. w listopadzie?
– Przekroczenie terminu nie oznacza, że przedsiębiorca traci prawo do odliczenia tych wydatków. Odpis na ZFŚS będzie kosztem w dacie faktycznego przekazania środków – mówi Grzegorz Grochowina, ekspert w firmie doradczej KPMG.
Podobnie stwierdził w interpretacji dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie (sygn. IPPB5/423-72/11-3/IŚ).
Przedsiębiorcy mogą też przekazywać na konto ZFŚS dodatkowe środki, jeśli wynika to z regulaminu, który został przyjęty zgodnie z zasadami z prawa pracy. Dyrektor IS w Katowicach potwierdził w interpretacji (nr IBPBI/2/423-1338/10/MS), że kwota dodatkowego odpisu na ZFŚS będzie stanowić dla spółki koszty uzyskania przychodów, pod warunkiem że zwiększenie odpisu jest zgodne z przepisami ustawy o ZFŚS.
Inny problem dotyczy firm prowadzących księgi rachunkowe, które rozkładają odpis na fundusz na poszczególne miesiące – 1/12 rocznego odpisu na każdy miesiąc. Nie ma przeszkód, by w kosztach podatkowych uwzględnić 75 proc. rocznej wpłaty w maju i 25 proc. we wrześniu. Mówi o tym interpretacja IS w Poznaniu (nr IS ILPB3/423-285/10-2/JG).
– Najwięcej kłopotu sprawia podatnikom ustalenie, na jaki cel można przeznaczyć środki z zakładowego funduszu socjalnego. Jeśli firma sfinansuje z nich np. imprezę integracyjną, to powinna liczyć się z tym, iż fiskus zakwestionuje te wydatki – ostrzega Grzegorz Grochowina.
– Warto też pamiętać, że firma, która wpłaca środki na konto ZFŚS, ale potem przeznacza je na cele inne niż socjalne, naraża się na problemy. Prawidłowym rozwiązaniem jest wówczas korekta kosztów podatkowych – dodaje.
Opinia
Wojciech Kaczmara starszy konsultant w Accreo Taxand
Ustawa o zfśs wymaga, by środki funduszu gromadzić na odrębnym rachunku bankowym. Dodatkowo pracodawcy powinni ustalić regulamin określający krąg osób uprawnionych oraz zasady wypłacania środków z funduszu. Odpisy i zwiększenia zfśs mogą stanowić koszty uzyskania przychodów również dla tych pracodawców, którzy zmienili wysokość odpisu zgodnie z postanowieniami regulaminu wynagrodzenia albo układu zbiorowego pracy. Odliczyć można jednak tylko te środki, które faktycznie zostały wpłacone na rachunek zfśs. Podatnicy muszą więc wpłaty na rzecz funduszu odpowiednio dokumentować, np. dowodami wpłaty albo wyciągami z rachunku bankowego.
Więcej w serwisie:
Zobacz inne przepisy z komentarzami:
 
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA