fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Zdjęcia lotnicze ułatwiają wykrycie samowoli budowlanych

Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
Michał Cyrankiewicz
Mapy satelitarne ujawniają nielegalne budowle. Ma to zwiększyć wpływy z podatku od nieruchomości. Właścicielom budynków grożą też kary za samowole
W Gliwicach znaleźli sposób na inwestorów, którzy budują bez pozwolenia i nie płacą od postawionych obiektów podatku od nieruchomości. Urzędnicy sięgnęli po mapy fotograficzne. Porównując je z posiadanymi danymi, ujawniają samowolnie postawione budynki.
Zdjęcia zrobione 7 lipca ujawniły rozbieżności dotyczące 1374 obiektów budowlanych, z czego 473 zostały zmodyfikowane, a 454 usunięte – mówi Andrzej Kotłowski, kierownik Miejskiego Systemu Informacji Przestrzennej w Urzędzie Miejskim w Gliwicach.
Dzięki ujawnieniu nowo powstałych budynków do kasy miasta wpłynie więcej pieniędzy z tytułu podatku od nieruchomości. Część ma pochodzić od mieszkańców, którzy będą musieli zalegalizować ewentualne przypadki samowoli i uregulować podatek od nieruchomości za pięć lat wstecz.
– Podatek zapłacą też przedsiębiorstwa budujące bez wymaganego pozwolenia ogromne hale czy utwardzające duże powierzchnie gruntów, z których woda odprowadzana jest do kanalizacji miejskiej bez stosownych opłat – mówi Andrzej Kotłowski.
Gliwicka metoda może się okazać dla gmin żyłą złota w trudnych budżetowo czasach. Zmieniające się od 2014 r. zasady liczenia deficytu budżetowego spowodują, że gminy będą szukać nowych dochodów i uszczelniać dotychczasowe źródła.
– Mapy fotograficzne są sporządzane w większości miast – mówi Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich. – Poznań już dziś wykorzystuje je do celów podatkowych – potwierdza Alicja Domasłowska z UM w Poznaniu.
Zdjęcia lotnicze to także niebezpieczeństwo dla właścicieli, którzy powinni rozebrać budynek lub zapłacić za legalizację. Koszty są duże, bo np. legalizacja domu jednorodzinnego kosztuje aż 50 tys. zł. Między innymi z tego powodu niewielu właścicieli decyduje się dziś na legalizację, licząc na to, że urzędnicy nie wykryją ich samowoli.
Czytaj w serwisach:
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA