fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT

Kasy fiskalne: kto musi rejestrować obrót w kasie

Fotorzepa, Dariusz Majgier DM Dariusz Majgier
Jeśli pieniądze wpływają na konto, dom pomocy społecznej nie musi wydawać paragonów
Fiskus nie ma wątpliwości: usługi pomocy społecznej trzeba ewidencjonować w kasie rejestrującej, mimo że są zwolnione z VAT. Dopuszcza jednak wyjątek od tej reguły.

Przez bank lub pocztę

Przypomnijmy, że od 1 maja usługi opieki społecznej nie są już wyłączone z wymogu rejestrowania w kasie. Podmioty, które je świadczą, powinny od tego momentu wystawiać paragony. Wiele z nich zaskoczył nowy obowiązek. Jak pisaliśmy w „Rz" z 18 maja, można go jednak uniknąć. Trzeba tylko tak ułożyć zasady regulowania płatności, aby w całości odbywały się bezgotówkowo.
Czy jest to możliwe i czy fiskus zaakceptuje takie rozwiązanie? Tak. Na stronie Ministerstwa Finansów jest już kilkanaście interpretacji, które to potwierdzają.
Jedną z nich wydała Izba Skarbowa w Łodzi (nr IPTPP2/443-237/11-4/AW). Wystąpił o nią dom pomocy społecznej, który opiekuje się osobami w podeszłym wieku i niepełnosprawnymi. Odpłatność za pobyt jest potrącana z emerytur pensjonariuszy i przelewana przez ZUS na konto domu. Zdarza się jednak, że potrącona kwota nie wystarcza na całą należność i wtedy pensjonariusz różnicę uiszcza w kasie.
W takiej sytuacji dom pomocy społecznej musi zainstalować kasę fiskalną. Jak czytamy w interpretacji, „zwolnieniu nie podlega usługa, za którą zapłacono częściowo gotówką".
Zwolnienie można jednak zastosować, gdy usługa została w całości opłacona za pośrednictwem banku lub poczty. Tak wynika z odpowiedzi tej samej izby skarbowej na pytanie innego domu pomocy społecznej (interpretacja nr IPTPP2/443-178/11-6/AW). W nim także przelewy z ZUS nie zawsze pokrywają całą należność za pobyt i opiekę. Jak jednak wynika z opisu stanu faktycznego, placówka od 1 maja nie przyjmuje już żadnych wpłat w gotówce. Dlatego nie musi rejestrować usług w kasie.

Dokładny opis

Podobnie było w sprawie rozpatrywanej przez Izbę Skarbową w Katowicach (interpretacja nr IBPP4/443-931/11/JP).
– Fiskus zgadza się na zwolnienie z obowiązku zakładania kas, jeśli wszystkie płatności odbywają się bezgotówkowo – mówi Wojciech Kaczmara, doradca podatkowy w Accreo Taxand. – Trzeba przy tym pamiętać, że każdy przelew musi być dokładnie opisany. Powinno z niego wynikać, kto i za co płaci – wyjaśnia.
– Podobne zasady obowiązują firmy, które prowadzą ośrodki opieki społecznej komercyjnie – dodaje Kaczmara. – Na nie także został nałożony od 1 maja obowiązek posiadania kas i one również mogą skorzystać z opisywanego zwolnienia.
Masz pytanie, wyślij e-mail do autora: p.wojtasik@rp.pl

Opinia:

Krzysztof Budasz, doradca podatkowy w KDA Audyt sp. z o.o.
Dom pomocy społecznej, który wykonuje usługi dla osób fizycznych, musi rejestrować je w kasie fiskalnej. Uniknie tego obowiązku, jeśli płatności są regulowane przelewami. Nie ma więc wyjścia. Trzeba tak ustalić zasady rozliczania, aby nie dochodziło do wpłat gotówkowych, czyli całkowicie wykluczyć taką formę płatności. Przyjęcie pieniędzy poza rachunkiem powoduje bowiem konieczność zainstalowania kasy rejestrującej. Pensjonariusze muszą więc uiszczać ewentualne dopłaty na poczcie albo za pomocą przelewów bankowych. Jeśli ze względów zdrowotnych nie są w stanie tego robić, powinni upoważnić do płatności inną osobę (członka rodziny, znajomego).
Więcej w serwisie:
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA