fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rpkom

Przegląd prasy – poniedziałek 26 września

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]
Stacjonarne rozmowy wciąż są u nas zbyt drogie
Sylwia Czubkowska
Mimo że dostęp do internetu tanieje, Polska zajmuje 51. miejsce w rankingu cen dostępu do usług telekomunikacyjnych przygotowany przez Międzynarodową Unię Telekomunikacyjną. O naszym odległym miejscu decyduje głównie wysoka cena rozmów z telefonów stacjonarnych. Raport „Measuring the Information Society 2011" porównuje ceny usług teleinformatycznych w 165 krajach świata. Międzynarodowa Unia Telekomunikacyjna nie tylko uwzględniła same średnie ceny połączeń przez telefony komórkowe, stacjonarne i opłaty za dostęp do internetu, ale co najważniejsze, zestawia je z produktem narodowym brutto per capita poszczególnych państw. I porównuje dopiero tak powstałe koszyki usług telekomunikacyjnych. W takim zestawieniu Polska z indeksem 1,8 znalazła się powyżej średniej wszystkich przebadanych państw, która wynosi 12,4. Do tego poprawiliśmy swój wynik z 2008 r., kiedy nasz indeks wynosił 2,4.
http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=379237 (dostęp płatny)
Komórka zamiast karty bankowej
Michał Fura
Najwięksi operatorzy telekomunikacyjni ostro wchodzą na rynek usług finansowych. Ich wielka ofensywa technologiczna może doprowadzić do zmian układu sił na rynku płatności bezgotówkowych. Czterej najwięksi operatorzy – Orange, T-Mobile, Plus i Play – tworzą wspólny standard dla tzw. usług zbliżeniowych płatności komórką NFC – Near Field Communication. Jednolity standard oznacza, że w każdej sieci będą obowiązywać ta sama technologia i ten sam poziom bezpieczeństwa. Dzięki NFC będzie można płacić telefonem, przykładając go do czytnika w sklepie tak jak kartę zbliżeniową. Nie potrzeba do tego PIN-u.
http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=379332 (dostęp płatny)
Telewizyjna wojna w USA
oprac. PC
Tradycyjne telewizje kablowe i satelitarne nie zamierzają łatwo się poddać internetowym firmom, które próbują wygryźć je z rynku. Od kilkunastu miesięcy start-upy takie jak Netflix i Hulu oferują dostęp do seriali oraz filmów w technologii strumieniowej (streamingu). Dzięki temu zamówione programy można oglądać na każdym urządzeniu mającym połączenie z internetem, a nie tylko na telewizorze. Nie bez znaczenia jest również to, że usługa jest znacznie tańsza niż tradycyjny abonament.
http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=379358 (dostęp płatny)
[srodtytul]Gazeta Wyborcza/Wyborcza.biz[/srodtytul]
Kłody pod nogami gigantów
Mirosław Bartold
Nawet najwięksi mają swoje chwile słabości. Czasem przeradzają się one w poważne tarapaty, innym razem zmuszając do działania, porażkę zmieniają w sukces. Serca Amerykanów firma Research in Motion podbiła telefonami BlackBerry. Ale od czasu gdy Apple zaprezentował pierwszego iPhone'a, a później iPada, RIM systematycznie traci znaczenie. Inwestorzy czują się w RIM niepewnie, czemu dali wyraz po publikacji ostatnich wyników. Okazało się, że firma sprzedała jedynie 10,6 mln smartfonów, a nie jak przewidywała - 12 mln. Podobnie było w tabletach - 200 tys. zamiast 700 tys. Tymczasem Apple tylko w II kwartale znalazł nabywców na 9,2 mln iPadów i 20,3 mln iPhone'ów.
http://wyborcza.biz/biznes/56,101558,10340802,Klody_pod_nogami_gigantow.html (dostęp płatny)
[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]
Wideo hula w sieci
Magdalena Lemańska
W USA serwis Hulu zdobył właśnie milion płatnych subskrybentów. Wystawiona na sprzedaż platforma Hulu, która startowała jako projekt bezpłatny, właśnie ogłosiła, że płatnych abonentów gromadzonych od listopada ubiegłego roku ma już milion, choć jeszcze w lutym spodziewała się przekroczenia tej symbolicznej granicy dopiero z końcem roku. Wyższe wpływy od abonentów (miesięczna opłata w płatnym Hulu Plus to 7,99 dol.) umożliwiają wyższe inwestycje w materiały zamieszczane na platformie, a to z kolei przyciąga kolejnych klientów.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1080975_Wideo_hula_w_sieci.html (dostęp płatny)
Źródło: rpkom.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA