fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Ostatni posiłek będzie podły jak każdy inny

fot. chichacha
Flickr
Skazani na śmierć w Teksasie nie zjedzą przed egzekucją wymarzonego posiłku.
Dwa steki z kurczaka, pizza, potrójny cheeseburger z bekonem, omlet z wołowiną, trzy fajitasy, pomidory, cebula, papryka i bochenek białego chleba. A na deser: pół litra lodów, masło orzechowe z pokruszonymi orzeszkami ziemnymi. Do popicia: trzy piwa korzenne.
Tak zastawiony stół chciał mieć przed śmiercią 44-letni Lawrence Brewer, skazany za udział w rasistowskim mordzie czarnoskórego Jamesa Byrda. Ale gdy przyszła pora na ostatni posiłek, nie tknął niczego.
Takie zachowanie więźnia tuż przed egzekucją straszliwie oburzyło demokratycznego stanowego senatora. John Whitmire uznał, że więzień zadrwił z systemu sprawiedliwości, „zamawiając więcej jedzenia, niż mogłaby przez tydzień zjeść czteroosobowa rodzina".
Senator wysłał list do szefa teksańskich zakładów karnych Brada Livingstona z żądaniem zaprzestania przygotowywania specjalnych posiłków dla więźniów przed egzekucją. Ten szybko przystał na argumenty polityka i ogłosił, że kończy z tradycją, która obowiązywała w Teksasie od 1924 roku, kiedy władze stanowe zaczęły zabijać na krześle elektrycznym. Ostatni posiłek ma być tak samo podły jak ten, który danego dnia jedzą inni więźniowie.
Decyzja spodobała się wielu Amerykanom, którzy uważają, że władze i tak zbyt humanitarnie traktują skazanych na śmierć.
– Obawiam się, że [ta decyzja – red.] mówi o nas więcej, niż byśmy tego chcieli – stwierdziła z kolei Kathryn Kase, szefowa organizacji Texas Defenders udzielającej pomocy więźniom z celi śmierci.
Zdaniem ekspertów odebranie ostatniego posiłku to jednak drobiazg w porównaniu z odmową wykonania testów DNA, które mogłyby potwierdzić niewinność skazanych, czy braku pieniędzy na odpowiednią opiekę prawną. W wielu stanach więzień może zamówić tylko taką potrawę, której składniki znajdują się już w więziennej kuchni.
 
—Jacek Przybylski z Waszyngtonu
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA