fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Rypiński zastąpi Wypycha na stanowisku prezesa ZUS

Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski
Premier odwołał prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Pawła Wypycha. Wypych był szefem ZUS od 1 czerwca 2007. Zastąpi go Sylwester Rypiński.
Prezes o swoim wczorajszym odwołaniu dowiedział sie dopiero dziś. Dymisja została mu wręczona w Kancelarii Premiera.
- Wręczono mi dymisję, ale nie przedstawiono uzasadnienia - powiedział w TVN CNBC Biznes Paweł Wypych. Dopytując o swojego następcę dowiedział się, że nominacja dla nowego prezesa ZUS nie została jeszcze podpisana. - Do tej pory zastępował mnie Tomasz Bojak. Mam nadzieje, że do czasu wyznaczenia nowego szefa ZUS, to on będzie pełnił moje obowiązki - dodał. Zapowiedział, że nowy prezes Zakładu będzie miał trudne zadania, m.in. dalszą reorganizację ZUS oraz rozmowy z Prokomem w sprawie informatyzacji Zakładu.
Wypych powiedział w TVP Info, że zaczął w ZUS zmiany pozwalające na oszczędności środków i lepsze wykorzystanie kadr. Powstał nowy statut i propozycja nowego schematu organizacyjnego ZUS. Po raz pierwszy ZUS uzyskał też środki europejskie - 78 mln euro na trzy duże projekty informatyczne. W jego ocenie udało się też poprawić relacje z firmą Prokom, która dostarczyła system informatyczny ZUS. Pawła Wypycha zastąpi Sylwester Rypiński, jeden z członków zarządu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Premier Donald Tusk wyjaśnił, że odwołanie Wypycha "nie ma charakteru nadzwyczajnego", a decyzja ta związana jest z krytyczną oceną jego działań w ZUS. Chodzi m.in. o zmianę dotychczasowej struktury ZUS. - Potrzebne są szybkie zmiany tej decyzji, choćby po to, żeby zatrzymać te procedury, które oceniamy jako niekorzystne z punktu widzenia funkcjonowania ZUS-u, a także żeby nie ponosić niepotrzebnych kosztów, związanych np. z odprawami - powiedział premier. - Zatrzymanie w czasie tego procesu uchroni ZUS od nadmiernych wydatków - dodał. Według Tuska, wprowadzona przez Wypycha reforma ZUS jest niekorzystna, ponieważ "wiele usług, jakie ZUS świadczy ludności, odsunęło się znowu od człowieka, i bardzo wiele osób musiałoby korzystać z tych ZUS-owskich usług, jadąc do miasta wojewódzkiego". - Prezesa zastąpi jeszcze dzisiaj na tym stanowisku jeden z członków zarządu - pan Rypiński. Nie robimy z tego wielkiego zdarzenia, ponieważ - i taką informację przekazałem członkowi zarządu - ta nominacja będzie miała charakter być może tymczasowy - powiedział Tusk. Dodał, że zadaniem nowego szefa będzie przede wszystkim zatrzymanie tych procesów, które oceniono negatywnie. O odwołaniu Wypycha poinformowano we wtorek. On sam w rozmowie z PAP powiedział, że o dymisji dowiedział się tego dnia. Podkreślił, że "premier Donald Tusk, zgodnie z ustawą, ma pełne prawo odwołać i powołać prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych" i w tej kwestii "nie ma absolutnie nic do dodania". Wypych został prezesem ZUS 1 czerwca br. Zastąpił na tym stanowisku Aleksandrę Wiktorow, która kierowała ZUS-em od 2001 r. Sylwester Rypiński jest członkiem zarządu ZUS do spraw administracyjno-technicznych; sprawuje nadzór m.in. nad: departamentem zamówień publicznych, inwestycji i zarządzania majątkiem oraz administracyjnym.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA