fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Notowania

Plan systematycznego oszczędzania nie nadweręży domowego budżetu

Analizy Online
Jak nie mając dużego majątku i nie nadwerężając domowego budżetu, wysłać dziecko na studia lub wybrać się w podróż dookoła świata?
Wystarczy odkładać nawet niewielkie sumy, ale regularnie. Przy założeniu 15--proc. średniorocznej stopy zwrotu i comiesięcznych wpłat rzędu 365 zł już po 10 latach nasz kapitał może wynieść 100 tys. zł.
Każdy doskonale wie, że bez określonego celu trudno zmobilizować się do regularnego oszczędzania. Naprzeciw takim oczekiwaniom wychodzą towarzystwa funduszy inwestycyjnych z ofertą planów systematycznego oszczędzania (PSO). Niestety, wciąż cieszą się one niewielką popularnością. Według danych na koniec czerwca środki zebrane w TFI dzięki tym planom wyniosły niespełna 4,4 mld zł. To zaledwie 3,1 proc. wszystkich aktywów zarządzanych przez fundusze. Zasada działania PSO jest prosta: klient regularnie wpłaca niewielkie kwoty, a w zamian otrzymuje atrakcyjne zniżki w opłatach manipulacyjnych. Wpłaty z reguły są rozdzielane nawet na kilkanaście funduszy, ale decyzję w tej sprawie podejmuje klient. Dla ostrożnych przeznaczone są produkty papierów dłużnych bądź stabilnego wzrostu, a liczącym na wyższe zyski i akceptującym ryzyko oferowane są bardziej agresywne strategie.
Systematyczne wpłaty pozwalają uśrednić ceny nabywanych jednostek. Tym samym regularnie inwestując, zmniejszamy ryzyko, a moment rozpoczęcia inwestycji nie jest już tak istotny jak przy jednorazowej wpłacie.Oferta jest na tyle bogata, że każdy znajdzie coś dla siebie. PSO różnią się wysokością minimalnych wpłat, bogactwem strategii inwestycyjnych, czasem trwania programu, przy czym wybór planu wpływa na potencjalne wyniki. Przystąpienie do programu nie jest trudne. Wystarczy dokonać pierwszej wpłaty i zobowiązać się do regularnego wnoszenia określonych kwot. Ich wysokość zależy od indywidualnych możliwości inwestora. Minimalna wartość to najczęściej 50 – 150 zł. TFI są elastyczne i w praktyce dopuszczają nieregularność wpłat, wymagając jednak uzupełnienia ich w określonym okresie (do roku). Minimalny czas trwania takiej inwestycji to 3 – 5 lat, choć bywają i programy 15-letnie. Po upływie tego czasu plan jest automatycznie przedłużany albo umowa jest rozwiązywana. Zgromadzone środki można także wypłacić wcześniej, ale wiąże się to zazwyczaj z koniecznością zwrotu części zniżki. Jej wysokość uzależniona jest od długości uczestnictwa w PSO oraz wysokości zadeklarowanej miesięcznej wpłaty. Opłaty są tym niższe, im dłuższy okres oszczędzania.Niektóre towarzystwa pomagają w wybraniu celu. Na przykład Pewny Start Dziecka, Przyszłość Dzieci to inwestycje ułatwiające sfinansowanie przyszłych potrzeb naszych pociech. Innym często spotykanym celem jest zabezpieczenie na starość.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA