fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budowa i remont

Optymalny projekt domu

Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski
Ci, który budują domy pierwszy raz, często stawiają je za duże, źle dopasowane do potrzeb rodziny. Jak tego uniknąć?
• Piękne, kolorowe wizualizacje budynków jednorodzinnych – często pokazywanych razem z zagospodarowanym ogródkiem, z kwiatami na tarasie i krzewami na podjeździe – nie sprzyjają racjonalnym wyborom.
Bywa, że już po wylaniu fundamentów, okazuje się, że właściwie dom nie pasuje do działki, że wybór projektu nie był do końca przemyślany. Jeszcze gorzej, gdy po postawieniu budynku i urządzeniu wnętrz domownicy nie mogą bezkolizyjne z domu korzystać.
• Aby nie mieć takich doświadczeń, trzeba wcześniej przeprowadzić rodzinne konsultacje oraz porozmawiać z fachowcem – i to przed zamówieniem gotowego projektu.
– Wybierając dom, trzeba wziąć pod uwagę jego wielkość. Powinna ona odzwierciedlać rzeczywiste potrzeby rodziny, jej aktualną liczebność, ale również uwzględniać planowany rozwój, ulubiony sposób spędzania wolnego czasu, przyszłą aktywność zawodową, posiadaną i przewidywaną sytuację finansową — radzi Hanna Maćkowiak, doradca portalu domowy. pl.
• Jeśli pomieszczenia będą miały zbyt małą powierzchnię lub ich liczba nie będzie wystarczająca, by zaspokoić wszystkie potrzeby mieszkańców, dom w krótkim czasie może okazać się niewygodny.
– Jeśli inwestor przewiduje pracę w domu, niezbędny okaże się gabinet, w którym w spokoju będzie można wykonywać zawodowe obowiązki, bez zakłócania normalnego trybu życia rodziny. Natomiast rodzina ceniąca wspólne spędzanie wolnego czasu, zarówno we własnym gronie, jak i z udziałem gości, powinna zamieszkać w domu, który taki styl życia umożliwi, czyli odpowiednio dużą kuchnią, pozwalającą np. na wspólne przygotowywanie posiłków, z wygodną jadalnią i salonem, z dodatkowym pokojem, w którym zapewni się nocleg odwiedzającym dom gościom, z co najmniej dwiema łazienkami. Jedna będzie wówczas pełniła funkcję rodzinnej, zarezerwowanej dla gospodarzy, druga umożliwi niekrępujące z niej korzystanie osobom odwiedzającym domowników, na co dzień zaś będzie zapewniać swobodę rodzinie równocześnie przygotowującej się do wyjazdu do szkoły czy pracy – radzi Hanna Maćkowiak.
• Równie dotkliwy, jak niedostatecznie duża powierzchnia domu, może być zbyt duży metraż w stosunku do realnych potrzeb mieszkańców. Jego skutki będą odczuwalne zwłaszcza w przy płaceniu rachunków.
– Dom za obszerny, którego powierzchnia w całości nie będzie zagospodarowana i wykorzystana, to niepotrzebny wydatek – zarówno na etapie budowy, gdy potrzeba więcej materiałów do realizacji inwestycji, jak i w fazie eksploatacji, gdy ogrzewa się cały dom, bez względu na stopień wykorzystania poszczególnych pomieszczeń – przestrzega Hanna Maćkowiak.
• Niezależnie od wielkości domu przy wyborze projektu należy kierować się jego programem funkcjonalnym budynku. Dla komfortu mieszkania ważny będzie zarówno jego wymiar podstawowy, obejmujący takie pomieszczenia jak kuchnia, jadalnia, salon, łazienka (lub łazienki), hol, jak i dodatkowy, zakładający istnienie pomieszczeń podnoszących wygodę użytkowania: pralnia, suszarnia, garderoba, spiżarnia.
– By dobrze spełniały one swoje zadania, powinny mieć zachowane przynajmniej minimalne przewidziane dla nich wielkości, być prawidłowo rozmieszczone i odpowiednio zaaranżowane — radzą eksperci.
źródło: domowy. pl
Parterowy czy piętrowy — jaki dom wybrać
• Gruntownego przemyślenia przed wyborem wymaga też typ budynku: parterowy, z użytkowym poddaszem lub piętrowy. Każdy z nich posiada atuty, które mogą być bardziej pożądane w określonych warunkach.
• W domu parterowym wszystkie pomieszczenia ulokowane są na jednym poziomie. Miłośnikom zieleni pozwoli to m.in. na stworzenie wyjścia do ogrodu praktycznie z każdego pomieszczenia. Brak schodów docenią rodzice opiekujący się małymi dziećmi, osoby starsze lub mniej sprawne.
• Dom parterowy z użytkowym poddaszem ze względu na małą powierzchnię zabudowy można wybudować na małej i wąskiej działce, nie czyniąc tego kosztem ogrodu. Podział pomieszczeń ze względu na funkcje odbywa się niemal automatycznie: strefę dzienną lokuje się na parterze, nocną na poddaszu. Zaletą takiego domu jest możliwość budowy etapami: najpierw do użytku można oddać parter, a następnie w zależności od możliwości finansowych i potrzeb (narodziny dzieci, zamieszkanie w domu potrzebujących opieki rodziców) wykończyć poddasze.
• Dom piętrowy, oprócz wszystkich zalet parterowego z poddaszem, posiada tę istotną cechę, że również pomieszczenia na wyższej kondygnacji mają pełną wysokość. Wyklucza to kłopoty z wykorzystaniem miejsca pod skosami, daje pełną swobodę aranżacji i nie ogranicza powierzchni.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA