fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Energianews

Ukraina może podpisać gazowe umowy z firmami zachodnimi

Bloomberg
Ukraina jeszcze w tym miesiącu może podpisać umowy gazowe z zachodnimi koncernami na łączną kwotę 1 bln dol. – donosi piątkowy „Kommersant”
Wśród potencjalnych partnerów Ukrainy gazeta wymienia ExxonMobil, Halliburton, Eni oraz Total.
Według informacji „Kommersanta", uzyskanych w Minister ds. Paliw i Energetyki, ExxonMobil chciałby zająć się produkcją gazu łupkowego, podczas gdy Eni i Total zainteresowane są eksploracją trudno dostępnych złóż.
W tym miesiącu ukraińskie władze podpisały wartą 800 mln dol.  umowę z Royal Dutch Shell. Kontrakt dotyczy poszukiwań i produkcji gazu łupkowego na wschodnich obszarach kraju.
Ukraina, która dąży do gazowej niezależności od Rosjan, poszukuje alternatywnych źródeł energii, w tym pochodzących z gazu łupkowego. Zdaniem ekspertów, zawieranie umów z zachodnimi partnerami stanowi element nacisku na Rosję, by ta dokonała rewizji gazowych umów pomiędzy obydwoma państwami przed planowanymi w sobotę rozmowami ukraińskiego prezydenta, Wiktora Janukowycza z przedstawicielami władz rosyjskich.
Ukraina dąży do zmiany kontraktów na dostawy rosyjskiego gazu zawartych w 2009 r., ponieważ – według Kijowa – oparte są one na niesprawiedliwej formule. Rosjanie powiązali bowiem ceny błękitnego paliwa z ceną ropy naftowej, która od tego czasu znacznie wzrosła w związku z niestabilną sytuacją na Bliskim Wschodzie.
W ubiegłym roku Ukraina importowała z Rosji 40 mld m3 gazu. Jak szacują analitycy, państwo posiada największe w Europie zasoby gazu łupkowego. Ich zdaniem rocznie może z nich wyprodukować 7-10 mld m3 surowca.
Źródło: energianews.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA