fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Muzyka

Pink Floyd, Leonard Cohen, Miles Davis, Armstrong na płycie

materiały prasowe
Pink Floyd, Leonard Cohen, Miles Davis i Lous Armstrong dla kolekcjonerów - tak można nazwać specjalne wydania nagrań tych artystów w pudełkach pokaźnych rozmiarów.
Wydarzeniem jesieni będzie z pewnością pudło z czternastoma studyjnymi albumami grupy Pink Floyd. „The Discovery 14 Studio Album Catalogue Boxset" ukaże się już w poniedziałek 26 września. Wszystkie płyty, od pierwszej „The Piper At The Gates Of Dawn" do ostatniej „The Division Bell" ponownie zremasterował James Guthrie, współproducent albumu „The Wall". Nowe obwoluty do płyt zaprojektował Storm Thorgerson, współpracujący z zespołem przez wiele lat. Do pudełka z czternastoma płytami dołączono 60-stronicową książeczkę. Wydawnictwo wzbudzi zapewne pożądanie licznych fanów zespołu.
 
Warto przypomnieć, że Pink Floyd stał na czele brytyjskich zespołów przełomu lat 60. i 70., które zrewolucjonizowały muzykę rockową. Ich płyta „Dark Side of the Moon" z 1973 r. jest uważana za Album Wszech Czasów. Kolejne albumy ukażą się również pojedynczo z myślą o nowych fanach. Seria „Discovery" pozwoli odkryć młodym słuchaczom nie tylko muzykę, która wcale się nie zestarzała, a także słowa piosenek, w tym przypadku również ważne. Do każdej płyty dołączona będzie gruba książeczka z opisami i tekstami.
W porozumieniu z zespołem wytwórnia EMI Music przygotowała edycje specjalne trzech najważniejszych albumów zespołu: „The Dark Side of the Moon", „Wish You Were Here" i „The Wall". Co więcej, będą to dwie różne wersje różniące się objętością. Experience Edition zawierać będzie dwie płyty, oryginalną i dodatkową z ciekawostkami dla kolekcjonerów. „The Dark Side of the Moon", która pojawi się na rynku także w poniedziałek, wzbogacona została o niepublikowany koncert na stadionie Wembley w 1974 r. Zaprojektowany specjalnie przez Storma Thorgersona Digipak zawiera 16-stronicową wkładkę z bogatymi opisami albumu. Warto przypomnieć, że album przez 741 tygodni czyli do 1988 r. utrzymywał się na liście Top 200 magazynu „Billboard".
Wydawniczym rozmachem zaskoczy seria „Immersion Edition" zapewniając mocne wrażenia nie tylko dźwiękowe, ale i wizualne. Na płycie DVD znajdziemy zapis koncertu: „Live In Brighton 1972: Careful With That Axe, Eugene", krótki metraż „Set The Controls For The Heart Of The Sun", „The Dark Side Of The Moon" - 25 minutowy film dokumentalny z 2003 r. oraz fragmenty występów: British Tour z 1974 r., French Tour z 1974 r. i North American Tour z 1975 r. W ekskluzywnym pudle o boku 29 cm znajdziemy aż sześć płyt, w tym jedną blu-ray z zapisem high-definition. Posiadacze kina domowego poznają zespół Pink Floyd na nowo.
Premiery dwupłytowej wersji Experience Edition oraz pięciopłytowej edycji limitowanej Immersion Edition albumu „Wish You Were Here" są przewidziane na 7 listopada. Na specjalne edycje „The Wall" poczekamy do 27 lutego 2012 r. Niespodziankę dla swoich fanów szykuje także Leonard Cohen. Limitowana edycja kolekcjonerskiego 17-płytowego boksu dostępna będzie wyłącznie przez stronę internetową: www.leonardcohen.com. Znajdziemy w nim wszystkie studyjne i koncertowe albumy artysty z lat 1967 - 2009, oczywiście w zremasterowanej wersji. Kto nie lubi zakupów w Internecie, będzie musiał zadowolić się 11-płytową wersją boksu zawierającą tylko albumy studyjne.
Miłośnicy jazzu nie pozostaną osamotnieni. Czteropłytowe wydanie „Miles Davis Quintet – Live In Europe 1967: The Bootleg Series Vol. 1" rozpocznie nową serię prezentującą niepublikowane wcześniej nagrania koncertowe legendarnego trębacza. Będzie to także hołd dla artysty, który zmarł dwadzieścia lat temu - 28 września 1991 r. Kwintet Davisa z połowy lat 60. jest uważany przez krytyków i historyków za jeden z najważniejszych zespołów jazzowych. Obok lidera grały w nim same sławy: saksofonista Wayne Shorter, pianista Herbie Hancock, kontrabasista Ron Carter i perkusista Tony Williams. Nagrania zostały zarejestrowane w Kopenhadze, Antwerpii i Paryżu podczas trasy koncertowej zespołu pod nazwą „Newport Jazz Festival in Europe". Album zawiera płytę DVD z jedynymi, zachowanymi materiałami filmowymi Davisa z lat 1965 - 68 zarejestrowanymi podczas występów w Karlsruhe i Sztokholmie. Oprócz koncertu w Kopenhadze nagrania te ukazały się wcześniej w formie bootlegów. Teraz zostały oczyszczone i zremasterowane na potrzeby oficjalnego wydawnictwa.
W 110. rocznicę urodzin i 40. rocznicę śmierci Louisa Armstronga ukazał się 10-płytowy album, a raczej pudełko, z najciekawszymi nagraniami artysty. Cenną zawartość podkreśla 200-stronicowa książka z esejami i unikatowymi zdjęciami legendarnego trębacza. Dla mniej zamożnych fanów przygotowano dwupłytową kompilację z czterdziestoma przebojami Satchmo.
Jesień sprzyja słuchaniu muzyki, będzie w czym wybierać.
Marek Dusza
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA