fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telewizja

Kraj gazem płynący

Archiwum
Autor filmu nominowanego do Oscara w 2011 roku, Josh Fox, przedstawia realia produkcji gazu łupkowego, surowca traktowanego dziś przez wielu jako paliwo przyszłości. Także w Polsce.
Żądne zysku koncerny skrzętnie pomijają jednak negatywne aspekty przedsięwzięcia. Firmy stosują tzw. kruszenie lub szczelinowanie hydrauliczne polegające na wtłoczeniu mieszanki wody i substancji chemicznych 2,5 kilometra w głąb ziemi. Tłoczony płyn składa się z 596 substancji chemicznych. Wiadomo, że znajdują się w nim m.in. rakotwórcze acetony, benzeny, amoniak, fenol, tuleny czy chlorki metylu. Pod wpływem tłoczenia skały pękają i wydobywa się gaz.
Zniszczeniu ulegają zasoby wód gruntowych i wody pitnej, a powstałe w wyniku produkcji toksyczne odpady powodują skażenie środowiska naturalnego. Okoliczni mieszkańcy są przerażeni – chorują oni i ich zwierzęta. Zwolennicy wydobywania gazu łupkowego bagatelizują te zarzuty, ale gdy autor filmu poprosił o wskazanie miejsc odwiertów, w których nie doszło do degradacji środowiska – nie otrzymał odpowiedzi. Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska rozpoczęła przed kilkunastoma miesiącami kompleksowe badania nad wpływem technologii szczelinowania na jakość wód gruntowych w okolicy odwiertów. Prace potrwają lata. Przez ten czas chciwi zysków nie będą próżnować...
Druga część filmu w piątek o tej samej porze.
 
0.12 | TVP Info | czwartek
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA